186 Afrika 1) in dienst werd gesteld en onderhandelingen, om die sub. b van een krachtiger motor te doen voorzien, schipbreuk leden. Waarschijnlijk als een gevolg van het bovenstaande, bestelde het Duitsche legerbestuur eerst zeer onlangs 2) bij Krupp een stoomtransportauto van 20 p.k., waarbij petroleum als brandstof wordt gebezigd. Het gewicht van den geheel uitgerusten wagen bedraagt 3500 K.G., dat van den op den wagen te laden last 3000 tot 4000 K.G.bovendien kan op een aanhangwagen nog 3000 K.G. vervoerd worden. De condensatie van den stoom heeft plaats door middel van een luchtafkoelinrichting met ventilator. Hier was het de in het jaar 1898 in het leven geroepen Deutsche Automobilklub, die geheel vrijwillig voorzag in de behoefte aan personenautomobielen bij oefeningen en manoeu vres van het leger; van af 1899 zien we namelijk jaarlijks eenige leden dezer club met hunne wagens aan de manoeuvres deel nemen en goede diensten bewijzen bij het vervoer van staven en het overbrengen van bevelen en berichten. Meer waarborg om steeds, zoowel in oorlogstijd als bij ma noeuvres, over dergelijke voertuigen te kunnen beschikken, kreeg het Duitsche legerbestuur, doordat ten vorigen jare door be doelde club het „Deutsche Freiwillige Automobilkorps" werd opgericht. Volgens de door het Ministerie van Oorlog goedge keurde statuten, bestaat dit korps uit onderdanen van het Duit sche Rijk, leden van de Automobilklub, die bereid zijn en zich daartoe ook schriftelijk verbinden met hunne wagens bij het leger zoowel in oorlogs- als in vredestijd dienst te doen. Geen lid van de Automobilklub kan in het korps opgenomen worden dan op voordracht en met volle toestemming van het bestuur der club, die zich dus om zoo te zeggen tegenover het leger bestuur borg er voor stelt, dat de leden van het korps bere kend zijn voor hun taak in het leger en de hun gegeven mili taire opdrachten en bevelen militairement zullen nakomen. Elk lid moet in het bezit zijn van een automobiel van 1) Voor de koloniën in Oosi-Afrika werd dit .jaar een zware benzinevracht.tufomo- biel volgens aanwijzingen van den Oberleut. Troost gebouwd en beproefd. 2) Mitteilungen 1905. Sechstej Heft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 198