187 minstens 12 volgens andere bronnen 16 p.k. en van een be proefde constructie. In oorlogstijd is een lid verplicht zich met zijn wagen geheel ter beschikking van het korps te stellen, ter wijl hij in vredestijd in 4 opeenvolgende jaren te zarnen 3X10 dagen dienst heeft te doen. Yoor die dagen ontvangt hij van rijkswege een zeker daggeld, benevens een schadeloosstelling voor onderhoud van zijn voertuig. Het Freiwillige Automobilkorps heeft een eigen grauwgroene uniform. Bij de Verkehrstruppen bestaat bovendien een detachement für Selbstfahrer, hetwelk zich bezig houdt met het nemen van proeven, zoowel met personenautomobielen als met wagens tot vervoer van vrachten. Yan de in 1901 beschikbaar gestelde som werden o. a. aan geschaft en door dit detachement bediendeen automobiel, waarin een kaartentafel, tot vervoer van een staf bestaande uit 6 per sonen, een gepantserde wagen voor 2 Maxim-vuurmonden en een motordriewieler, alle met explosiemotoren. Deze voertuigen wer den met nog andere bij de manoeuvres in 1902 gebezigd en voldeden goed. In 1904 nam het Selbstfahrer detachement proeven met een lichte ordonnansen-automobiel voor 2 personen, bestemd voor smalle, niet verharde, bosch-, veld- en bergwegen, terwijl het in den winter van 1903—1905 in Thüringen oefeningen hield in het besturen van vrachtauto's. Aangaande het gebruik van automobielen bij de Kaiserma- noeuvres in 1904 vinden wij het volgende vermeld: Hieraan namen deel 22 motorcars en 34 motorrijwielen, waarvan 7 auto's en 6 rijwielen, tot het leger behoorende, door het Selbstfahrer- detachement werden bediend. De motorrijwielen weiden diuk gebruikt en voldeden goed, storingen kwamen niet vooralhoe wel op zandige en slechte wegen de snelheid zeer verminderde, bleef zij toch nog boven die van een ruiter. De motorwagens waren ter beschikking van de hoogere bevelvoering en werden tevens gebezigd voor overbrengen van berichten en bevelende snelheid bedroeg niet zelden 60 K.M. per uur en onderminder gunstige omstandigheden meestal nog het drievoudige van die van een uitstekend bereden ordonnansofficier. Yele wagens kwa-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 199