- 188 men ook over zeer slechte wegen en door het terrein goed vooruit. cl. Oostenrijk-Hongcirije. Niettegenstaande ook hier reeds van af 1901 jaarlijks bij de manoeuvres automobielen tot vervoer van vrachten werden be proefd 1), hebben die proeven tot dusver nog tot geen ander resultaat geleid, dan dat men de eischen heeft leeren kennen, waaraan dergelijke voertuigen moeten voldoen. Het meest schijnt men transportautomobielen met benzinemo toren voor te staan, die tevens één of meer aanhangwagens kun nen trekken. In 1902 toch voldeed het best een Daimler-vrachtauto met benzinemotor van 14 p.k., die met alle snelheden, van 2 tot 12 K.M. per uur, kon rijden, voorzien was van windas met kabel en bovendien van een inrichting tot het overbrengen van de kracht van den motor op allerlei machines (dynamo's enz.); de te vervoeren last bedroeg 2200 K.G-. Alhoewel men dit type voor vervoer langs goede, vlakke wegen uitstekend geschikt oordeelde, wenschte men echter, ten einde ook vervoer over slech te wegen en door het terrein mogelijk te maken, een motor van 18 tot 20 p.k. en een wagen met eenigszins minder gewicht 2), als wanneer, zooals men meende, ook nog 2 tot 3 lichte aanhang wagens zouden getrokken kunnen worden. In 1904 zou dan ook beproefd worden een vrachtautomobiel met benzinemotor van 36 p.k.met een eigengewicht van 2800 K.G., die 1500 tot 2000 K.G. nuttigen last kon vervoeren en bo vendien twee aanhangwagens, elk wegende 600 K.G. en met 1900 K.G. beladen kunnende worden, kon trekken. Instede van benzine mocht desnoods ook spiritus gebruikt worden. Hier dient nog medegedeeld, dat de in beproeving geweest zijnde vrachtautomobielen gedeeltelijk meermalen werden inge deeld bij een rijdende Feldbackerei-Section, waarbij zij gebezigd werden tot aanvoer van meel. Daar hunne grootere snelheid, vergeleken bij die van paardenkarren, hun in staat stelde meer malen van het meeldepot naar de bakkerij en terug te rijden, kon bij de bakkerij zelf met een betrekkelijk kleinen meelvoor- 1) Zie Mitt. 1902, 1903 en 1901. 2) Het gewicht van den beproefden Daimler-wagen is mij niet bekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 200