189 raad worden volstaan. Noch het meel, noch het brood, dat ook een enkele maal met dergelijke wagens werd vervoerd, hadden zooals aanvankelijk gevreesd werd eenig nadeel ondervon den van de door den motor ontwikkelde gassen. Ook personenautomobielen en motorrijwielen werden sedert 1901 bij manoeuvres beproefd. In 1903 stelde voor de eerste maal de Oostenrijksche auto mobielclub, op het voorbeeld van Engeland en Duitschland, bij de groote manoeuvres een aantal leden met hunne wagens ter beschikking van het legerbestuur. Het gevolg hiervan was, dat zich in 1904 uit den Landstorm met goedvinden van het Ministerie van Oorlog een vrijwil- lig-automobilisten- en vnotorwielrijderskorps heeft gevormd. Dit korps, dat in Februari 1905 25 leden telde, is in 3 groepen ver deeld. Ook niet tot den Landstorm behoorende automobilisten en motor wielrijders kunnen lid van het korps worden, zij kun nen dan zoowel hun voertuig, als hun persoon, als beide ter beschikking van het leger stellen. De staat betaalt de transportkosten der voertuigen naar het manoeuvreterrein en gedurende de oefeningsdagen den chauffeur, terwijl bovendien per dag aan een automobilist 30 en aan een motorwielrijder 6 Kr. als schadeloosstelling worden toegekend. e. Italië. De Italiaansche automobielclub heeft zich in 1904 voor de eerste maal ter beschikking van het legerbestuur gesteld door te verzoeken, haar eenige militaire opdrachten te verstrekken, ten einde de waarde van particuliere automobielen voor militaire doeleinden te beoordeelen. Overeenkomstig dat verzoek werden van uit Brescia automo bielen gezonden naar verschillende passen in de Alpen en de Appenijnen, andere werden gebezigd tot het vervoer van een groep der bevelvoering van de eene grensplaats naar de andere en weer andere tot het spoedig overbrengen van verkennende stafofficieren naar verschillende punten der grenzen; enkele deel nemers hadden passen tot ter hoogte van de Stilfser Joch (404 K.M. heen en terug, 2756 M. boven het punt van afrijden) en de Splügen (364 K.M. heen en terug, 2107 M. boven het punt

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 201