190 van afrijden) te verkennen, andere moesten 730, 560, 480 K.M. enz. zonder zooveel te klimmen afleggen. De opdrachten werden aan de deelnemers, kort voor het af rijden, verzegeld verstrekt; de te volgen wegen waren aan hen overgelaten. Een officier nam naast den bestuurder plaats, doch mocht absoluut geen invloed uitoefenen en had zich slechts tot controleeren te bepalen. Alle 32 wagens, die aan de oefening deelnamen, voldeden binnen den door het legerbestuur gestelden tijd aan de opdracht; ongevallen hadden niet plaats. Bij deze gelegenheid werd eveneens een vrachtautomobiel be proefd; zij werd gebezigd voor het vervoer van levensmiddelen naar oefeningslegerplaatsen en voldeed als zoodanig. In Januari 1905 werden oefeningen gehouden in denzelfden geest als de bovenbedoelde, waaraan 20 particuliere personen automobielen deelnamen. Het doel was gegevens te verkrijgen aangaande het gebruik dezer voertuigen in den winter. Ook de resultaten hiervan worden bevredigend genoemd. Volgens het hiervoren genoemde artikel in de Mitteilungen u. s. w. 1905 Sechstes Heft zou het voornemen bestaan in elke provincie te geraken tot de oprichting van een compagnie vrij willige wielrijders, motorwielrijders en automobilisten, die zich in tijd van oorlog geheel ter beschikking van het leger zou stellen. Half Februari van dit jaar werden nabij Turijn proeven ge nomen met het transport van geschut middels automobielen. Twee kanonnen, één van 15 en één van 12 cM., elk rond 3x/2 ton wegende, werden elk op een vrachtautomobiel geladen, terwijl de affuiten, aan de auto's gekoppeld, door deze getrokken werden. Het gevolg van boven bedoelde goedgeslaagde proeven zal zijn het vormen van een op militaire leest geschoeid vrijwillig- automobilisten korps. f. Portugal. We vermelden dit land alleen, omdat het voor zoover ons bekend het eenige is, waar de automobiel reeds gebezigd wordt tot het trekken van zwaar geschut. Volgens de plannen van den Kolonel-Ingenieur du Bocage werd door de geschutfabriek van Schneider en Co. te Creu- zot een „15 c.M. Automobiel-Houwitser-batterij" vervaardigd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 202