191 bestaande uit een straatlocomotief met vier aangehangen hou witsers van 15 c.M. De locomotief systeem Brillée - heeft een benzineexplosiemotor van 12 p.k. en weegt 4 ton; op de locomotief kan een last van 2 ton geladen worden. Het ge wicht van de vier getrokken houwitsers bedraagt 8960 K. G. Op harde en effen wegen wordt een snelheid van 5 a 6 K. M. per uur bereikt, bij hellingen van 2 tot 7°/0 een van 2 a 3 K.M. 1) Op zeer slechte weggedeelten en bij zwaardere hellingen trekt de wagen zich verder met behulp van het door den motor in beweging gebrachte windas met kabel, om daarna ookdevuui- monden één voor één naar zich toe te halen. Op de locomo tief worden 64 projectielen vervoerd; de overige munitie wordt getransporteerd middels een munitietrein, bestaande uit auto mobiel met 4 aangehangen munitiewagens; die automobiel ver voert zelf 64, elk der aanhangwagens 40 projectielen. Omtrent het nut van een dergelijke automobielbatterij ont- leenen we aan het Mil. Wochenblatt 1904 No. 134 het volgen de: In de toekomstige oorlogen zal het voor den aanvaller noo- dig zijn spoedig met zwaar geschut tegen vestingen of zwaar versterkte stellingen op te treden, indien hij niet wil, dat die vestingen of stellingen zijn veldleger lang zullen ophouden. Daarom hebben alle groote mogendheden tegenwoordig bespan nen zware batterijen, die het veldleger op zekeren afstand volgen. Een deel dezer batterijen zal zoo noodig in onmiddellijk verband met het veldleger moeten staan, ten einde direct aan zijne ge vechten deel te kunnen nemen. Bij laatstbedoelde batterijen valt er voorloopig niet aan te denken de dierlijke trekkracht door de mechanische te vervangen; wel echter kunnen bij de zware batterijen, die het veldleger op eenigen afstand volgen, de paarden met voordeel door automobielen vervangen worden. Mogelijk ziin de aanschaffingskosten hooger dan die van paarden, doch in elk geval zijn de onderhoudskosten minder. Grootere diensten echter dan den aanvaller kunnen automobiel batterijen den verdediger van een vesting bewijzen. Zij zullen 1) Deze gegevens, overgenomen uit de Mitfeilungen 1905 No. 6, stemmen in geenen deele overeen met die, voorkomende in het Mil. "Wochenblatt 1904 Xo 134. Volgens laatstbedoelde bedraagt het gewicht van de locomotief 7000 K.G., dat der 4 houwitsers 14.000 KG., terwijl 4 snelheden ontwikkeld kunnen worden, n.l. 2,4 5,3 9,2 en 14,3 K.M. per uur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 203