het tijdroovende aanleggen van smalspoor zooal niet geheel over bodig maken, dan toch belangrijk beperken; men is dan ook vrij er in de keuze der wegen en kan gemakkelijker terreingedeelten, die onder vuur zijn, vermijden. Bovendien, en dat is in een ves ting vooral van belang, verminderen zij de behoefte aan paarden en daardoor ook die aan menschen. Gewenscht ware het dat groote vestingen reeds in vredestijd zulke automobielbatterijen ter beschikking hadden; de auto's konden dan in de plaats treden van de benoodigde werkpaarden en tevens dienen tot vorming van een zeker aantal geoefende bestuurders. Ook in eenige andere, hierboven niet genoemde legers, zooals het Zwitsersche en het Amerikaansche, houdt men zich bezig met proefnemingen op het gebied van het automobilisme. D. Beschouwingen met betrekking tot ons leger. Uit het vorenstaande moge gebleken zijn welk een groote rol de automobiel in de moderne legers reeds vervult of althans in de toekomst vervullen zal, en als van zelf dringt de vraag zich aan ons op: „Kan ons leger geen nut trekken van de op dit gebied reeds elders opgedane ervaring?" En het antwoord op die vraag moet o. i. luiden, dat de auto mobiel ons op Europeesche wijze georganiseerd leger op Java, met zijn talrijke wegen, dezelfde goede diensten kan bewijzen als aan de legers in Europa. Kostbare en langdurige proefnemingen echter, zooals we die bij de groote Europeesche legers hebben leeren kennen, zijn voor ons legertje niet toe te laten, vooral niet, waar thans reeds stem men opgaan om scheppingen van de laatste jaren, als transport trein, wielrijders en mitrailleurs, die voorzeker meer urgent zijn te noemen dan aanschaffing van automobielen, weer te doen verdwijnen, uitsluitend omdat de toestand van 's Lands financiën dwingt tot vermindering der leger uitgaven. Zou men alzoo een of ander onderdeel van het automobilisme voor ons leger nuttig willen aanwenden, dan zouden stappen daartoe eerst gedaan mogen worden, nadat uit door andere le gers, liefst dezulke die ageeren in landen welke met onze koloniën groote overeenkomst hebben gehouden proeven de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 204