196 Brigadecommandant vóór 7 uur te Willem I, Salatiga, Djokdja of Poerworedjo wezen; voor de afstanden tot Semarang en Solo heeft hij respectievelijk 2 en 21/a tot 3 uur noodig. De oefening- te 3 uur n. m. afgeloopen zijnde, kan van uit alle garnizoenen de standplaats weer vóór het invallen der duisternis bereikt zijn. Voor een cijferliefhebber zou het de moeite loonen eens te berekenen hoeveel op deze wijze aan reis- en verblijfkosten be spaard wordt en het zou ons niet verwonderen als uit die be sparing de onderhouds- en exploitatiekosten van den auto ruim schoots zouden kunnen worden bestreden. Voor het besturen dezer automobielen zou personeel van de Spoorweg- en Telegraafcompagnie van het Korps Genietroepen het eerst in aanmerking komen; werden van die compagnie op de standplaats van eiken brigadecommandant 2 man gedetacheerd, n.l. een geoefend bestuurder en een leerling, welke laatste na voldoende oefening den eerste verving en dan zelf vervangen werd door een ander leerling, dan werd daarmee tevens bereikt dat in tijd van oorlog tot het hierna te noemen doel over eenig geoefend bestuurderspersoneel werd beschikt. Aangaande het gebruik van automobielen bij manoeuvres h.t.l. het volgende. In Indië bestaat niet een zoo machtig sport- lichaam als de automobile-club de France of de Deutsche Auto- mobilklub, op wier daad werkelijken steun het legerbestuur voor genoemd doel zou kunnen rekenen. Niet alleen is de eenige vereeniging in dien geest h.t.l., de Algemeene Nederlands-In dische Wielrijdersbond, nog geheel in haar kinderjaren, doch ook al was die machtiger en al had zij meer leden-automobi listen dan zij thans telt, ook dan nog zou die steun m.i. uit blijven, omdat hier het aantal personen, dat evenals in Duitsch- land, Frankrijk en Engeland de automobielsport als hun hoofd bezigheid beschouwt, zich daarop dan ook met hart en ziel toe legt en zich er geheel aan geeft, uiterst gering, wellicht nihil is. Een beroep op de welwillendheid van eigenaars van motor wagens blijft echter altijd te beproeven. In tijden van oorlog kan echter het legerbestuur wel nut trekken van de in Indië aanwezige auto's, die in het bezit van particulieren zijn en wier aantal steeds toeneemt. Evengoed als eigenaars van paarden in en nabij de drie hoofdplaatsen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 208