197 Java verplicht zijn hunne dieren op gezette tijden door een mi litaire commissie te doen onderzoeken, om ze, bij geschikt be vinding, in tijd van oorlog, zoo dit gewenscht wordt, aan het leger af te staan, evengoed zou een dergelijke maatregel ook toe te passen zijn op eigenaars van motorwagens. Zij zouden ver plicht kunnen worden hunne voertuigen op een bepaald tijdstip voor een commissie van militaire deskundigen te brengen, die te beoordeelen heeft welk nut het leger in oorlogstijd van die voertuigen kan trekkende voor legergebruik geschikt geoor deelde zouden dan bij mobilisatie aangekocht kunnen worden. Yan de automobielbezitters in oorlogstijd chauffeursdiensten te eischen zal wellicht bezwaren hebben de zich eventueel daar toe vrijwillig aanbiedenden zouden echter aan te vullen zijn met het bovenbedoelde geoefende personeel der Spoorweg- en Tele- graafcompagnie. Het in dit opstel medegedeelde over de diensten die de auto mobiel den legers bewijzen kan of reeds bewijst, kan geen aan spraak maken op volledigheid, evenmin als de daaraan vastge knoopte beschouwingen over een gebruik dezer voertuigen in ons leger; daartoe is de technische zijde van het vraagstuk te veel buiten beschouwing gebleven. Wanneer echter meer bevoegden in het hier geschrevene aan leiding mochten vinden hunne aandacht te wijden aan de vraag, hoe ons leger het meeste nut van dit practische vervoermiddel kan trekken, dan achten wij ons doel reeds ruimschoots bereikt. H.B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 209