201 Waaruit blijkt, dat de invloed van die fout met toenemen- den afstand aanzienlijk vermeerdert. Terwijl een fout van 50 M. op 600 M. de uitwerking met 1/5 vermindert, bedraagt dit op 1000 M. reeds 2/5 en op 2000 M. 3/4. Ook Lord Roberts wees bij legerbevel op de noodzakelijkheid van een betere schietopleiding voor het Engelsche leger. Uit de navolgende artikelen, voorkomende in het M. W. jaar: gang 1903, wil ik enkele denkbeelden van de schrijvers aanhalen - le. Gevechtsopleiding der infanterie. (M. W. No. 30). Afgezien van het moreel, de numerieke meerderheid en be tere bewapening, zal die infanterie de zege behalen, die de kunst verstaat haar vechtwijze aan de omstandigheden aan te passen. Ik kan me een gevechtsveld voorstellen, zegt de schrijver, waar op den rechcervleugel de Boerentaktiek en op den linker het onmiddellijk inzetten van sterke tirailleurliniën tot succes leidt, zelfs kan ik mij gevallen denken, waarin op hetzelfde aanvalster- rein juist tegenovergestelde handelingen tot de overwinning lei den, wanneer de eigen toestanden, dan wel die bij den tegenstan der, zich wijzigen. Behalve het terrein en de verliezen oefenen toch nog tal van andere factoren hun invloed op het gevecht uit. Een recept voor de overwinning, een onder alle omstandig heden juiste aanvalsvorm, kan er daarom niet gegeven worden. Niet alleen de aanvoerders, maar de geheele troep moet op geleid worden om zich aan steeds wisselende omstandigheden aan te passen, een noodzakelijkelijkheid, die de Engelschen voor den Z-Afrikaanschen oorlog over het hoofd hadden gezien. Het is te begrijpen vervolgt de schrijver dat het van mijn, hiei- boven uiteengezet, standpunt van weinig belang is of de compag nie 100, 150 dan wel 200 M. frontbreedte in het gevecht zal innemen. Ik kan mij gevallen denken, waarbij met een handvol man schappen een uitgestrekte linie verdedigd kan worden (de Tur ken bij Plewna) en omgekeerd, waarin een half dozijn etage- vormig achter elkander liggende, dicht bezette loopgraven nauw- lijks sterk genoeg zullen zijn. Hoe kunnen ooit doode getallen de levende eischen van de tactiek weergeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 213