203 worden of we niet te ver gaan met het juistheidsschieten. Eerst sedert een paar jaar heeft de overtuiging zich baan gebroken, dat het afstanden schatten minstens even groote beteekenis heeft als het juistheidsschieten en toch wordt aan de oefening hierin nog niet voldoende gewicht gehecht. Goede schutters behalen prijzen en onderscheidingen, goede schatters niet, hoewel hunne geoefendheid van groote beteeke nis zijn kan. Bij het prijsschieten komt het er slechts op aan met een be paald aantal patronen zooveel mogelijk treffers te schieten en daartoe is goed schijfschieten voldoende. In het gevecht echter schiet de vijand terug en komt het er op aan hem buiten ge vecht te stellen, eer hij het ons doet. Hoe langzamer wij schie ten, des te langer dienen wij tot schijf. In het gevecht is dus ook de vuursnelheid van belang Door bestudeering van vele verslagen over het gevechtsschie- ten, vervolgt de schrijver, is mij echter gebleken, dat door ver- grooting der vuursnelheid de juistheid van het vuur zóó weinig- vermindert, dat bij het schieten op bekende afstanden het snel vuur steeds beter uitkomsten geeft dan het levendige tirailleur- vuur en dit weer beter dan het langzame tirailleurvuur. Bij het schieten met het juiste vizier verkrijgt men, volgens het Italiaansche Schietvoorschrift, bij snelvuur ongeveer 2/s dei- procenten, welke bij gewoon tirailleurvuur verwacht kunnen worden. Volgens ditzelfde voorschrift geeft het snelvuur met een 100 M. te hoog of te laag gesteld vizier bijna hetzelfde procent treffers als het gewone tirailleurvuur, m. a. w. men krijgt bij snelvuur in één minuut 2 tot 2i maal zooveel treffers als bij gewoon vuur. Is het vizier echter ongeveer 200 M. verkeerd gesteld, dan geeft het snelvuur een bijna tweemaal zoo hoog procent treffers als het tirailleurvuur, d. w. z. 4 tot 5 maal zooveel treffers in de minuut. Daar de waarschijnlijke schattingsfout 10 tot 15 van den af stand bedraagt, zullen fouten van 100 M. en meer bij het stel len van het vizier niet tot de zeldzaamheden behooren. Het is verre van mij op de waarde van het juistheidsschie ten af te dingen, ik ben overtuigd dat daaraan evenals vroeger

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 215