204 de grootste zorg besteed moet worden, doch aan den anderen kant meen ik, dat er meer werk gemaakt moest worden van het snelschieten. De troep moet door voorbereidende oefeningen tot het afge ven van snel-juist-vuur opgeleid worden. In de werkelijkheid blijft steeds hij overwinnaar, die in een bepaalden tijd de meeste treffers verkrijgt. Het Fransche voor schrift gaat ook van dit beginsel uit, waar het zegt: „de uit werking (effet utile) wordt beoordeeld naar het aantal treffers, dat een schutter in één minuut behaalt Ik zou willen voorstellen, vervolgt de schrijver, reeds bij het individueel geveehtsschieten valschijven te gebruiken. Laat men gelijktijdig twee schutters schieten en zegt men hen, dat het er op aankomt eerder dan zijn nevenman het aan gewezen doel te treffen, dan zullen beiden zich de grootste moei te geven niet alleen te treffen, maar ook om den anderen vóór te komen, zooals het ook in werkelijkheid gebeurt. Ongetwij feld wordt hierdoor de belangstelling in deze oefening zoo hoog mogelijk opgevoerd en wordt zij werkelijk „kriegsmaszig". Deze methode is vermoedelijk ook geschikt voor het prijs schieten, dat voor soldaten toch op een andere wijze gehouden moet worden dan voor schietvereenigingen. 3e. Gefechtsmasziges Preisschieszen. (M. W. No. 45). De schrijver Generaal Rohne -- wijst er hier nogmaals op hoe de tailooze indrukken, waaraan de man bij het schieten onderhevig is, van grooten invloed zijn op het aantal treffers, dat hij behaalt. Hij verwijst dan naar een werkje van generaal von Lichtenstern „Schieszausbildung und Feuer der Infanterie im Gefecht," waarin op de noodzakelijkheid gewezen wordt in den schutter den vasten wil te ontwikkelen, met elk schot een treffer te schieten, en, om dus nimmer een ongericht schot af te geven. Aan den anderen kant moet er echter aan gedacht worden, dat het juistheidsschieten niet als doel, doch als middel tot het doel beschouwd moet worden. Het militaire schieten onder scheidt zich juist daardoor van het schieten van Vereenigingen, waar de juistheid doel is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 216