207 oefeningen moesten de niet ingedeelde officieren en onderofficie ren zich oefenen in het waarnemen der treffers. Het schatten der afstanden moest veelvuldig beoefend worden, vooral met hen die hiertoe aanleg hebben, boven de 600 M.; tot 600 M. bereikt men met de meesten bevredigende uitkomsten. De invoering van een onderscheidingsteeken voor goede schat ters zou aanbeveling verdienen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat na de eerste gevechten on derofficieren herhaaldelijk het commando van compagnieën op zich zullen nemen, daarom ook is grondig onderricht in vuur leiding voor hen een eisch. 6e. „Comment on obtient la supériorité du feu" (M. W. No. 89), is een artikel van generaal Le Joindre, een man welbekend op het gebied van het infanterieschieten. Yuuroverwicht wordt ver kregen door den vijand zoodanige verliezen toe te brengen, dat zijn moreel evenwicht verbroken wordt. Hoe groot die verliezen moeten zijn, hangt geheel af van de waarde van den troep en ook van den tijd, waarin de verliezen worden toegebrachtde schrijver neemt aan, de helft der sterkte. Wellicht is het juister dat men den tegenstander grootere ver liezen toebrengen moet, dan hij ons. De generaal onderzoekt vervolgens bij welke partij de groot ste verliezen worden geleden, wanneer zij onder bepaalde om standigheden en op een gegeven afstand (600 M.) tegenover elkander optreden en komt dan tot het besluit, dat, wanneer de eene partij (A) 2 X zoo sterk is als de andere (B), zij elkaar in denzelfden tijd even groote verliezen toebrengen, wanneer bij gelijke dichtheid der tirailleurliniën le. B liggend, A. staande schiet (photogrammetische metin gen hebben aangetoond, dat de trefbare oppervlakte van liggen de schutters half zoo groot is als die van staande); 2e. B dubbel zoo snel vuurt, zonder dat de juistheid er onder lijdt; 8e. B met het juiste, A met een 100 M. onjuist gesteld vizier schiet; 4e. A bij het gebruik van het juiste vizier een 2 X grootere spreiding heeft;

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 219