- 208 5e. B door eene borstwering halverwege gedekt is. Bovendien worden gelijke verliezen geleden, wanneer B tweemaal zoo groote tusschenruimte tusschen de manschappen neemt als A. Niet vergeten moet worden, dat. wanneer de verliezen bij beide partijen even groot zijn, de zwakste toch in verhouding grootere ver liezen lijdt, zoodat de wanverhouding in de sterkte van minuut tot minuut toeneemt. Yan evenwicht kan slechts sprake zijn, wanneer de zwakkere den sterkere dubbel zoo zware verliezen toebrengt. Generaal Le Joindre zegt dat zulks gebeurt, wanneer van de onder 1 tot 5 genoemde voorwaarden er twee samenvallen, öf wanneer de zwakkere afdeeling een 4 X zoo breed front inneemt, of ook, wanneer bij gelijke frontbreedte de zwakkere partij door een borstwering tot op x/4 van de trefvlakte gedekt wordt. Vuuroverwicht kan de zwakkere partij verkrijgen, zoodra drie der bovengenoemde voorwaarden samenvallen, of wel, wanneer bij gelijke frontbreedte de zwakkere partij door een borstwe ring gedekt wordt. Wat betreft de vuurverdeeling, merkt de schrijver op, dat deze aanbeveling verdient, wanneer het doel breeder is dan de geheele, dus 4 X zoo breed als de gemiddelde breedtespreiding. Daar deze ongeveer -*72% van den afstand bedraagt, is vuurverdeeling aan te bevelen, als het doel breeder is dan 2 van den afstand. Dit is zeer licht vast te stellen met behulp van een door den Franschen generaal der artillerie Percin ontwikkelde methode. Strekt men den arm uit in de richting van het doel, dan is het doel breeder, wanneer het voor het oog door de breedte van den pink bedekt is 1). Onder de in 1908 verschenen brochures over den Z.-Afrikaan- schen oorlog zijn voor ons vooral de volgende van belang. „Tak- tische Eindrücke von Oberst K. von Braun" (ooggetuige). In het kort samengevat komt de schrijver tot de volgende conclusiën. le. Bij de Engelschen is van een tactische samenwerking der drie wapens geen sprake geweest, uitgezonderd bij Elandslaagte, waar de Boeren echter hadden moeten capituieeren, als de En- gelsche cavalerie werkelijk cavalerie was geweest. 1) Zie hierover het artikel. „Gedanken über das Sohiitzen von Breitenausdelmungen" in het M. W. Xo. 18 1903 en het werk van Perein „Repartition du feu."

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 220