210 De Keizer, met zijn practischen blik, zag echter het gevaar hiervan in beschieting van de eigen tirailleurlinie, moeilijke leiding en oplossing van de troepen in atomen over het geheele gevechtsveld en bepaalde, dat de colonne- of linieformatie voor de ondersteuningstroepen regel zoude zijn. „Die kriegs- gemasze Gedanke unü die Beachtung des seelischen Momentes hatten damit den Sieg davongetragen," zegt de schrijver. Het in 1888 verschenen Infanteriereglement was het resul taat van de ervaringen, opgedaan in de laatste oorlogen (ook van 1877/78). Vermelding verdient o.a., dat het den onderaanvoerders een behoorlijke zelfstandigheid toekende. Inmiddels kwamen de schietoefeningen in het Duitsche leger steeds meer en meer de volmaaktheid nabij en het gevolg hier van was, dat uit de daarbij verkregen resultaten conclusiën werden getrokken, die men op het gevechtsveld meende te kun nen toepassen. Aldus ontstond de neiging, „den ballistischen „und technischen Elemente einen zu groszen Einflusz bei Be- „trachtung der Gefechtsverhaltnissen einzuraumen, die taktische „Seite und der psychologische Momente zu sehr auszer Betracht „zu lassen." Inmiddels brak de Boerenoorlog uit, waar de kunstmatige formatiën toepassing vonden, met het gevolg, dat velen tot de meening overhelden, dat deze oorlog de voorspelde verandering in de tactiek gebracht heeft. De schrijver van het artikel kan zich hiermede echter niet vereenigen. In hoofdstuk V van dit werk worden de reglementen behan deld, die na den oorlog het licht zagen, n.l. het Engelsche, het Fransche ontwerp- en het Oostenrijksche reglement. Het eerste werd hiervoren reeds besproken, het Fransche ontwerp-reglement werd onlangs vervangen door een definitief reglement. Van het Oostenrijksche reglement zegt de schrijver: „Von einer Annah- „me der kennzeichnenden Merkmale der sogenannten Burentak- „tik für den Angriff kann man nichts bemerken". De volgende hoofdstukken zijn gewijd aan de reeds door ons besproken proefnemingen door het Duitsche leger, als gevolg van de ervaringen in den Z. Afrikaanschen oorlog opgedaan, en den invloed die de daaruit gemaakte gevolgtrekkingen hadden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 222