211 Van de artillerie zegt de schrijver o.m.: het beginsel, dat het zoeken naar dekking geen nadeeligen invloed mag uitoefenen op de vuuruitwerking noch op het snelle openen van het vuur, geldt bij geen ander wapen zoo zeer als bij de artillerie. Ook zonder dekkingen moet de artillerie evenals vroeger in batterij komen, de granaat moet dan de dekking zijn. Wij kunnen uit den Z. Afrikaanschen oorlog leeren, vervolgt hij, dat de resul taten, verkregen bij proefnemingen in vredestijd, niet overschat moeten worden, dat de gepantserde Bóeren-artillerie in het voor deel was tegenover de ongepantserde minder uitwerking hebbende artillerie der Engelschen, dat het voor den verdediger in sterke stellingen voordeelig kan zijn geen deel te nemen aan den ar- tilleriestrijd, doch zijn vuur eerst te openen op de infanterie en dat samenwerking der wapens noodig is. Omtrent de cavalerie merkt de schrijver op, dat deze het wapen is voor de verkenning, doch dat zij deze in bedekt en berg achtig terrein dikwijls slechts te voet zal kunnen uitvoeren. Ten slotte komt de schrijver tot de volgende conclusiën: 1. Een frontaanval over open terrein is moeilijk en moet daarom, waar mogelijk, vermeden worden; bij goed gebruik van de troepen en voldoende voorbereiding mag hij echter niet als onmogelijk worden beschouwd. 2. De stelling, dat open vlakten onder vijandelijk vuur niet begaanbaar zijn, heeft slechten invloed; zij verzwakt den onder nemingsgeest. 3. De ontwikkeling van een sterke tirailleurlinie is van den beginne af noodig. 4. In open terrein beweegt deze zich sprongsgewijze voor waarts, minstens in officiersafdeelingende troep moet hierin zorgvuldig geoefend worden. 5. De grootte der sprongen mag in open terrein niet min der dan 50 M. bedragen. 6. De in de tirailleurlinie komende afdeelingen kunnen, naar omstandigheden, deze öf met vuur steunen, öf meesleepen tot een sprong voorwaarts. 7. Bij den stormaanval wordt snelvuur gedurende de bewe ging afgegevende laatste 30 40 M. worden zonder schieten in den looppas afgelegd. X. M. T. 1906. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 223