213 dediging de eenig juiste vorm van oorlogvoeren was; minder radi caal aangelegden noemden slechts den frontaanval onuitvoerbaar. Er waren er, die de massalegers een onding noemden en slechts een klein keurleger noodig achtten; weer anderen beschouwden het fijnschieten als de alpha en omega van de waarde der in fanterie, en schreven alleen aan dit schieten der Boeren de ne derlagen der Engelschen toe. Om zich een oordeel te vormen, was het echter wenschelijk nauwkeuriger gegevens af te wachten, en al ontbreken ook nu nog authentieke gegevens, toch is er thans genoeg bekend om te erkennen, dat de Z.-Afrikaansche oorlog veel nieuws gebracht heeft, waarvan ook voor Europeesche toestanden partij is te trekken, doch ook, dat menig oude waarheid door dezen oorlog- slechts opnieuw bevestigd werd en dat voor Europeesche toe standen de ervaringen, opgedaan in de laatste groote Europee sche oorlogen, nog steeds de meeste waarde hebben. In een volgend hoofdstuk zegt de schrijver o. m dat de dienst tijd van de infanterie slechts verkort zou kunnen worden, wan neer de volgende verbeteringen ingevoerd werden. Men verschafte zich een uitsluitend op den oorlog betrekking hebbend velddienstvoorschrift, een reglement waaruit alle overbo dige vormen en daarmede hun tijdroovende beoefening geweerd zijn, verder een schietvoorschrift ontdaan van alle gekunsteld heid, een voorschrift voor de opleiding, alleen op de praktijk gericht; daarenboven eische men een groote hoeveelheid munitie voor de schietoefeningen; voor elk garnizoen een schietbaan, waarop op minstens 1200 pas geschoten kan worden; afwisse lend terrein voor het gevechtsschieten en voor de beoefening van het moderne gevecht; voorts moet er elk jaar gelegenheid zijn om de grootere oefeningen te houden in onbekend, zooveel mogelijk afsvisselend terrein, en voldoende geldmiddelen tot ver goeding van beschadigingen; het in het leven roepen van een uitstekend korps beroepsonderofficieren en vermeerdering van het aantal officieren in de lagere rangen, opdat overspanning en daarmede vroegtijdige uitputting voorkomen kunnen worden en aan discipline, opleiding en oefening krachtig de hand kan wor den gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 225