214 Vervolgens moeten bij den troep de administratieve diensten tot een minimum beperkt worden, evenals het schrijfwerk, opdat de commandanten zich geheel aan de opleiding hunner onder geschikten wijden kunnenverder zorge men voor afschaffing van alle buitengewone dienstverrichtingen (corveeën, schrijvers, ordonnansen, etc.), zoodat het grootst mogelijke aantal manschap pen voor het uitrukken en de oefeningen beschikbaar blijven, afschaffing van militaire vertooningen met tijdroovende beoefe ning, verscherping der eischen met betrekking tot de discipline na groote inspanning, verscherping der straffen in dien geest, dat de in arrest doorgebrachten tijd nagediend moet worden. Na in een volgend hoofdstuk de verschillende gevechten be sproken en beschouwingen daarover gegeven te hebben, vervolgt de schrijver: wat de dichtheid der tirailleurliniën betreft en de daarmede samenhangende frontuitbreiding in het gevecht, is het te begrijpen, dat het onmogelijk is hiervoor algemeen geldende getallen vast te stellen. Hetzelfde geldt voor de vraag of de tirailleurs al dan niet op gelijke afstanden van elkaar opgesteld moeten worden. In open, door vuur bestreken, terrein schijnt het eerste doel matiger om den vijand zoo klein mogelijke, van elkaar geschei den doelen te bieden en elke opeenhooping van menschen te vermijdenin terrein echter, waar men ook dekking vindt en zeer gunstige vuurstellingen, verdient het optreden in geschei den afdeelingen aanbeveling. In de eerste plaats is het noodig, dat de tirailleurlinie onder het werkzame vuur geen opeenhoopingen vertoont, zoodat zij zich reeds te voren in gevechtsformatie ontwikkeld moet hebben. De schrijver maakt voorts de gevolgtrekking, dat voor de door voering van den frontaanval, wel is waar voor de verschillende verhoudingen afwisselende, doch bepaalde grondbeginselen be staan, waarmede men rekening moet houden om in moeilijke gevallen op succes te kunnen rekenen. Het voornaamste is, dat ieder elke gelegenheid om voor waarts te komen en om den vijand nadeel toe te brengen moet benutten; slechts van dusdanig samenwerken van allen, niet van een bepaalden vorm of methode, is het succes van den aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 226