217 wonden, is versterking van het personeel voor de troepenver- bandplaatsen dringend noodig. 12. Deze versterking zoude o. a. verkregen kunnen worden door tijdig de ziekendragers der geneeskundige compagniën naar het gevechtsveld te zenden, zonder dat direct een hoofdverband- plaats wordt ingericht, of wel door de ziekendragers uit de ge neeskundige compagniën te nemen en afzonderlijke compagniën ziekendragers op te richten. 13. Het overige personeel van de geneeskundige compagniën moet op het juiste oogenblik een hoofdverbandplaats inrichten. 14. Daar bij de meerdere gewonden de werkzaamheden op de hoofd- verbandplaats zullen toenemen, schijnt een versterking van het aantal officieren van gezondheid hierbij dringend noodig, ook om de bij den troep noodige doktoren, die op de hoofdver- bandplaats hunne diensten verleenen, zoo spoedig mogelijk weer beschikbaar te stellen. 15. De verdeeling van de geneeskundige eompagniën in sec tiën moet vermeden worden in het belang der werkzaamheden op de hoofdverbandplaats. 16. Bij gunstige omstandigheden kan van de inrichting van een hoofdverbandplaats worden afgezien, de gewonden kunnen dan direct van de troepenverbandplaats naar het veldhospitaal overgebracht worden. 17. Een van de hoofdzaken voor den geneeskundigen dienst is, bijtijds te zorgen voor een voldoend aantal hulpambulan- cewagens om het vervoer van de vele gewonden van de hoofdverbandplaats naar het veldhospitaal zoo snel mogelijk te volbrengen. 18. Gezorgd moet worden voor veilige, tactisch goed gekozen verzamelplaatsen voor licht gewonden, om hen, die spoedig weder dienst kunnen doen, niet in handen van den vijand te laten vallen. In het M. W. No. 26 1903 komt iets voor over den „Sanitats- dienst in der ersten Linie", van den Oberstabsarzt Leopold. Deze zegt, dat, hoe hard het ook schijnen moge, de gewonden in de vuurlinie hoofdzakelijk aangewezen zullen zijn op eigen hulp en op die hunner kameraden. De eerste afdoende genees kundige hulp zal, behalve misschien bij langere vuurpauzen, eerst op de verbandplaatsen verleend worgdenDe schrijver acht het

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 229