- 218 daarom doelmatig, dat elkeen geoefend worde in het aanleggen van noodverbanden en dat de noodige aanwijzingen gegeven worden betreffende de anti- en aseptiek. De kleine verbandpakjes (zooals wij die ook kennen) zijn voor eenvoudige houw- steek- en schotwonden voldoende. Het mee voeren van deze verbandpakjes heeft zoowel practische als mo- reele waarde. Verder haalt hij de volgende woorden aan van von Bergmann, dien hij de meester der moderne Kriegschirurgie noemt (1), „ik hecht er niet aan dat de wonden direct van een verband voorzien worden. Een verband, dat niet volgens alle regelen dei- kunst is aangelegd, schaadt in den regel meer dan dat het van nut is. Slechts daar, waar goed verbonden kan worden, moet het eerste verband worden aangelegd, m.a.w. slechts in goed inge richte, doelmatig en ruim voorziene verbandplaatsen." Ook acht de schrijver het niet noodzakelijk de gewonden onmiddellijk na de verwonding te verbinden of te opereeren, hij beroept zich hier ook op den reeds genoemden von Bergmann, die, op grond van ervaringen in den Fransch-Duitschen oorlog en in de talrijke gevechten bij Plewna, meent dat de gewonden geen nadeel van ondervinden als er eenigen tijd, zelfs 6 tot 8 uur, vei loopt tusschen de verwonding en het verbinden. Uit het voorgaande blijkt, zegt de schrijver van het artikel, dat, met uitzondering van enkele zeer ernstige verwondingen in de vuurlinie, de gewonden in het algemeen geen wezenlijk nadeel ondervinden, wanneer het personeel van de geneeskundige compagniën in den aanvang wordt achtergehouden. Het is beter dit personeel niet te verspreiden, maar het gereed te houden als hulp op de verbandplaatsen. Overigens stemt zijn betoog in hoofdzaak overeen met de hiervoren aangehaalde conclusiën van den General-Oberarzt Niebergall. Wordt vervolgd). v. d. B. 1) von Bergmann „Erste Hilfe auf dem Schlachtfelde" 5 Vortrag dea Cyklua „Aerzt- liche Kriegswissenschaft."

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 230