11 De houtluis schijnt dezelfde te zijn die in gedroogde planten voorkomt. Het beestje is zeer vlug in zijne bewegingen, ver dwijnt evenwel spoedig, wanneer de rijst aan licht en lucht is blootgesteld. Variëteiten 1). Indeeling. Uiterlijke kenteekenen. De rijst behoort evenals de andere granen tot de Gramineae en wel tot de groep der „Oryzaë" en het geslacht „Oryza." De rijst vertoont twee hoofdsoorten t. w. de gewone rijst of Oryza sativa en de kleefrijst (ketan) of Oryza glutinosa. Hoewel botanisch niet zuiver van elkaar gescheiden, treedt het verschil tusschen deze beide hoofdsoorten toch meestal dui delijk aan het licht en wel door den uiteenloopenden bouw van het zetmeel. Is de vrucht van de gewone rijst in den regel door schijnend, bij de kleefrijst is zij altijd mat, melkwit gekleurd, en op de breukvlakte van een stearineachtig voorkomen. Intusschen staan we hier al dadelijk voor de moeilijkheid (de opzettelijk gebruikte termen meestalen „in den regel" wijzen er reeds op), dat er langzamerhand variëteiten en tusschensoor- ten zijn ontstaan, die dikwijls een keuze tusschen een der beide hoofdsoorten niet gemakkelijk maken. Om een voorbeeld te noemen nemen enkele der hierna te noe men tjerèh-soorten bij langdurige opbewaring een zelfde kleur en voorkomen aan als de ketan, ja zelfs is uit de jongste onder zoekingen aan 's Lands Plantentuin gebleken, dat er padisoorten zijn, die aan een zelfde plant evenveel doorschijnende als mat- witte korrels bezitten, welke bij de bekende jodium-reactie de eigenschappen van rijst (blauwe kleur) en van ketan (roode kleur) duidelijk vertoonen. Het aantal variëteiten, zoowel van de gewone rijst als van de kleefrijst, is zeer groot en die der cultuurvormen van dezelfde variëteit eveneens. Waar niet alle schrijvers een zelfde classificatie volgen en men bovendien nog rekening heeft te houden met de namen, die de Inlanders aan de verschillende variëteiten geven, zoomede met 1) Mr. J. E. van Someren Brand spreekt in „de Groote Cultures" van 1104 variëteiten der Britsch-Indische rijst, van 161 soorten Ceylonrijst, terwijl er ten slotte in China Japan en Indië te zamen 1400 variëteiten zouden worden aangetroffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 23