229 zij van directen invloed op het ontstaan van drukkingen zijn. De onmiddellijke oorzaak der drukkingen is natuurlijk de be lasting van het paard; bij het grooter maken der belasting zal er een oogenblik komen, waarop de bouw der huid niet meer tegen zulk een belasting bestand is en er ontstaat een kneu zing der huid, welke zich onder meer openbaart door ontste king. Het voornaamste kenmerk van ontsteking is verhoogde temperatuur. Waar nu door het gebruik van goeniezakken als bekleeding van het bestaande draagkussen bet ontstaan eener verhoogde temperatuur in de hand wordt gewerkt, zal ook ont steking zich gemakkelijker ontwikkelen. Goeniezakken zijn uit een weinig veerkrachtig materiaal ver vaardigd; bovendien is de wrijvingscoëfficient tusschen huid en goeniezak zeer groot te noemen; deze beide factoren zijn oorzaak dat, indien de druk van de belasting met volkomen werkt vol gens de normaal van het aanrakingsvlak, noodzakelijk schrijning moet ontstaan en als gevolg daarvan verhoogde temperatuur. Goenieweefsel moet dus, althans voor die gedeelten van het kus sen, welke een aan merkelijk en druk op het paardenlichaam uit oefenen, als tusschenstof worden verworpen. De meer plastische eigenschappen van leder, en de veel geringer wrijvingscoëfficient tusschen levende huid en leder, vooral de nerfzijde daarvan, doen dit materiaal voor het beoogde doel veel geschikter voorkomen. b. Klappervezel. Hetgeen omtrent de bekleeding van het kus sen is opgemerkt, geldt ook, hoewel in mindere mate, voor de vulling. De werking van de vulling der kussens moet zijn, dat deze een elastische verbinding vormen tusschen den te vervoe ren last en den paardenrug. Voldoet de vulling werkelijk aan dezen eisch, dan zal zij medewerken tot de gelijkmatige ver deeling van de belasting over het rugoppervlak en tevens er toe bijdragen, dat deze belasting zoo constant mogelijk is, daar bewegingen van den last niet onverminderd op den paardenrug- worden overgebracht, doch voor een gedeelte in de vulling wor den opgevangen. De beste vulling is dus die, welke aan groote samendrukbaarheid tevens de eigenschap paart om, na dikwijls hei-haalde en langdurige samendrukking, bij het wegnemen van den druk weder zoo veel mogelijk haar oorspronkelijken vorm aan te nemen, waarbij vooral niet mag worden verzuimd de elastici-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 241