230 teit, bij vochtigen toestand van de vulling, in aanmerking te nemen. Klapper vezel voldoet hieraan, zoolang het nog nieuw is, vrij goed, de vezels schijnen echter nog al spoedig hun veerkracht te verliezen, hetgeen vooral het geval is, indien de vezelstof eenige malen nat geweest is. Na betrekkelijk korten tijd zal de vul ling der kussens niet meer aan matige eischen voldoen en dus moeten worden vernieuwd. De practijk heeft dan ook thans bewezen, dat aan het gebruik van klapper vezel, ter vervanging van het reeds lang beproefde en doelmatig gebleken koehaar, geen voordeel is verbonden ook de hoogere prijs van dit laatste materiaal kan van niet veel gewicht zijn, daar voor een geheel draagkussen hoogstens enkele kilogrammen benoodigd zijn, en de prijs per K. Gf. slechts ƒ0.21 bedraagt, waarbij dan nog in aanmerking moet worden genomen dat het zooveel duurzamer is. c. Rotanmat. De rotanmat, welke ter bescherming van het draagkussen als bekleeding is aangebracht, voldoet goed. Het aanmaken vereischt echter veel tijd, terwijl herstellingen moei lijk zijn uit te voeren. Waar vermoedelijk de oogenschijnlijke goedkoopte van dit ma teriaal den doorslag heeft gegeven tot het invoeren van dit onderdeel, is de vraag gewettigd of niet een andere stof verkrijg, baar is, welke voor niet hoogeren prijs een bekleeding kan vor men voor de draagkussens, welke minstens even goed is als de be staande, doch zonder de aan de laatste verbonden bezwaren. Neemt men nu in aanmerking, dat van de te bezigen rotan slechts de buitenschil wordt gebruikt, zoodat de rest bijna in haar geheel als waardeloos moet worden weggeworpen, terwijl bovendien aan het vlechten van de mat nog al hooge arbeids kosten zijn verbonden, dan is het duidelijk dat zulk een mat niet bijzonder goedkoop kan zijn. Na onderzoek is dan ook gebleken, dat de rotanmatten met succes kunnen worden vervangen door een bekleeding met onge- looid karbouwleder, zonder dat daardoor de kosten hooger worden, Ongelooid karbouwleder verleent zelfs betere bescherming aan het draagkussen, dan de bestaande rotanmat, vooral tegen nat wordenhet is vermoedelijk ook duurzamer en vereischt slechts weinig bewerking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 242