231 d. De ijzeren bok. Het bezigen van ijzerplaat voor den bob kan niet dan als doelmatig worden beschouwd. Staalplaat zou echter een bok opleveren, die sterker en tevens lichter is dan een van ijzerplaat. e. De singels. De bevestiging van het draagkussen op het paard middels twee singels laat als zoodanig niets te wenschen over, behoudens dat tegen het voor- of achteruitschuiven van het draag kussen bij een dergelijke bevestigingswijze niet voldoende kan worden gewaakt, daar broek en borstriem dit bezwaar slechts kunnen beperken. Waarschijnlijk zal het daarom beter zijn, de bevestiging te doen plaats hebben middels een enkelen singel van de dubbele breedte der gebruikelijke singels en elk uiteinde van dezen singel, door twee in schuine richting naar voor- en achtereinde van den ijzeren bok loopende singelstooten, aan het draagkussen te verbinden. Al naarmate men den voorsten, dan wel den achtersten singelstoot meer aanhaalt, zal het kussen een meer achterdan wel voorwaartsche ligging verkrijgen. Is er in het bovenstaande naar gestreefd de nadeelen, welke het bestaande draagkussen aankleven, te doen uitkomen, thans zal worden getracht de constructie aan te geven voor een draag kussen, waarbij deze bezwaren zooveel mogelijk zijn opgeheven. Een ruwe schets van de dwarsdoorsnede over een dergelijk draagkussen is aangegeven in fig i. Zooals uit deze figuur valt op te maken, is het draagkussen samengesteld uit 2 groote kus sens A, 2 kleine kussens B, een bekleeding CC, 3 bamboe latten D ter weerszijden, een ijzeren bok EE en een draagstang FF. G is een opgehangen draagmand. Fig 5 is een schets van een zijaanzicht van het kussen, waar bij echter de draagstang en de draagmand duidelijkheidshalve zijn weggelaten. I. De groote kussens. Deze zijn op overeenkomstige wijze vervaardigd als bij het bestaande draagkussen. Zooals later blijken zal, wordt de be lasting voornamelijk door de kleine kussens op den rug van het paard overgebracht, zoodat voor de groote kussens met goe- niezakken kan worden volstaan. De vulling dezer kussens be staat echter uit koehaar en is ongeveer 3 c.M. dik, met dien

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 243