234 VI. De singel. De singel heeft een breedte van minstens 15 c.M. Hij kan zeer goed worden samengesteld uit 2 naast elkander te plaatsen einden singelband van de gebruikelijke afmeting. De lengte moet zoodanig zijn, dat de kappen ten allen tijde op het kussen dragen. Beide uiteinden zijn aan binnen- en buiten zijde voorzien van een lederen belegstuk, waartusschen zich een ijzeren ring bevindt. VII. De draagmand. De draagmand is, evenals de bestaande, van gevlochten rotan en heeft een rechthoekige doorsnede. De afmetingen zijn: lang 40 c.M., breed 80 c.M. en hoog 50 c.M. De afmetingen van de bestaande draagmand zijn: lang 45 c.M., breed boven 35 c.M., beneden 25 c.M. en hoog 45 c.M. De kubieke inhoud is dus bij beide manden ongeveer even groot. De bovenrand van den binnenwand is voorzien van een niet beweeglijk ijzeren draagoog, dat minstens zoo hoog moet zijn, dat het over den haak van den draagstang kan worden geschoven. Om het uit den vorm zakken van de mand tegen te gaan, moet in voor- en achterwand een reep bandijzer worden inge vlochten, volgens de in fig. 4 gestippelde diagonaal. De uitein den van deze reepen bandijzer moeten stevig aan den bovenbin- nen- en den benedenbuitenrand worden bevestigd. VIII. Kettingen. Voor vervoer van goederen, zonder gebruikmaking der draag manden, kunnen de gebruikelijke draagkettingen behouden blijven. Bij een volgens de punten I tot en met VIII ingericht draag- kussen zijn de in de vergelijkingen (1) en (2) voorkomende groot heden a, b, enz. ongeveer als volgt: a 0, b 35 c.M., c 5 c.M., d 15 c.M., (3 0° en G 30 K.G., zoodat D 13 K.G. en E 60 K.G- Het gewicht van een dergelijk kussen zal ongeveer evenveel be" dragen als dat van het bestaande draagkussen, terwijl ook de aan- maakkosten van beide draagkussens ongeveer even groot zullen zijn Het zal den lezers van dit opstel zijn opgevallen, dat met geen enkel woord gerept is over het gebruik van een deken onder het draagkussen, terwijl dit toch een der meest succesvolle mid-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 246