235 delen is, waardoor het aantal drukkingen bij de bestaande trein- afdeelingen is beperkt. De reden waarom dit geschied is, moge uit het volgende blijken. Naar mij verzekerd werd, is door den oorspronkelijken ontwer per van het draagkussen als richtsnoer genomen, de wijze van vervoer middels draagpaarden, welke vooral in Midden-Java op uitgebreide schaal wordt toegepast. Het mag voldoende bekend geacht geworden, hoe daarbij veelal zware en onhandelbare lasten over groote afstanden worden vervoerd, terwijl niet kan worden aangenomen, dat een dergelijke wijze van vervoer in zoo ruime mate zou worden toegepast, indien er een groot nadeel, als 't ontstaan van vele drukkingen, aan verbonden was. De meest eenvoudige wijze nu, waarop dit vervoer plaats heeft, is, dat de beide op één paard te vervoeren helften van den last door een breeden band van goeniestof of leder aan elkander worden verbonden, waarna het geheel over den rug van het paard wordt gehangen. De vrachten komen daarbij doorgaans zeer laag te hangen, hetgeen zonder bezwaar kan geschieden, daar het vervoer in den regel langs gebaande wegen of paden plaats heeft. De last wordt dus werkelijk door het paard gedragen, terwijl door het laag hangen der vrachten de zijdelingsche druk slechts gering is. Om den rug van het paard minder bloot te stellen aan het schommelen van den last en tevens om verwonding van het dier door aanraking met den last te voorkomen, wordt onder hoogerbedoelden band tusschen rug en last een veerkrach tige laag aangebracht, in casu een met alang-alang of eenige andere vezelstof opgevulde goeniezak. Dit kussen bewijst dus denzelfden dienst als een deken bij bokzadel en draagbok. Een werkelijke verbetering aan de boven beschreven draagwij ze is het, indien het bovenste gedeelte van den baud, welke de beide vrachten vereenigt, vervangen wordt door een bok, die het zoo kwetsbare wervelgedeelte van den rug vrij houdt. Het gebruik van een eenvoudigen bok komt dan ook veelvul dig voor. Ook de inrichting van het bestaande draagkussen komt in hoofdzaak met het boven beschrevene overeenhet geheel is echter meer volmaakt in afwerking, terwijl de duur zaamheid aanmerkelijk vergroot is. Bovendien vormen bok en

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 247