239 De 3e alinea van 126 zou gevoegelijk weggelaten kunnen worden, nu er geen sprake meer is van het afwachten van een commando tot het „navullen" van het magazijn. Yroeger had deze zinsnede reden van bestaan. Nu niet meer, nu de man uit- eigen beweging altijd navult. Waarom is 128 niet gewijzigd overeenkomstig de verande ringen van de vorige paragrafen De commando's voor de „Ver korte vuuropening" zijn nu zelfs nog langer dan die van de andere vuursoorten. De commando's „Vuren", „Snelvuren" of „Aan" „Vuur" zijn nu die, welke wij hier noodig hebben. Dit zien wij in de practijk ook gebeuren. Maar voornamelijk in Hoofdstuk III (Oefeningen in verspreide- orde) komen wijzigingen voor, die den onderwijzer in de war moeten brengen. Hiervan is het noodig dat we weten wat de- bedoeling is van hem, die ze aangebracht heeft. Eerste onderricht der sectie. Door de wijziging van de 4e alinea van 177, in verband met die van 167, kan nu bij eene sectie die op het Co. van 181 verspreid wordt, zonder vooraf in gesloten groepen te zijn opge lost, de ruimte tusschen de groepen hoogstens slechts 4 pas be dragen (evenveel ruimte als tusschen de manschappen is bevolen.) Wat is de leidende gedachte geweest bij het vaststellen van deze wijziging? Terwijl het dus vroeger mogelijk was, óm, zonder de sectie eerst in gesloten groepen opgelost te hebben, op het Co. „Ver spreiden" ot „Voorwaarts verspreiden", deze in de verspreide orde eene zoodanige opstelling te geven, dat de groepen op eene voor het oorlogsveld noodig geachte tusschenruimte van elkaar kwamen, is het nu niet meer mogelijk (Zie ook 185). Nu moet de sectie eerst in gesloten groepen opgelost wor den, opdat de groepen eene bepaalde tusschenruimte hebben,, dan eerst worden ze verspreid. De formatie in verspreide orde met de groepen, opgesteld met hoogstens 4 pas tusschenruimte, is er eene die op het oorlogs veld toch niet zal voorkomen. Is het de bedoeling om alleen het verspreiden te onderwijzen?

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 251