241 Ook de stelling met het geweer is in het Infanterie-Regle- ment anders dan in het Schermvoorschrift. Waarvoor dit noodig is, is niet recht duidelijk. Bij het onderwijs in het schermen moet de onderwijzer nu altijd vragen of het gegeven moet worden volgens de Soldaten school of volgens het Schermvoorschrift. Welk bezwaar is er 0111 Hoofdstuk IY geheel weg te laten uit het Infanterie-Reglement en het le Hoofdstuk van het Scherm voorschrift aan te vullen met datgene wat er nog aan ontbreekt Waarom is het noodig om in het Infanterie-Reglement een „Bijvoegsel" aan te brengen dat de Gymnastiek behandelt, ter wijl er al een Voorschrift hiervoor bestaat? In dit „Bijvoegsel" wordt voor de uitvoeringen en de volgorde verwezen naar bovengenoemd voorschrift; de onderwijzer heeft dus steeds twee voorschriften te raadplegen. Niet zeer practisch! Dan worden in dit „Bijvoegsel", onder B. vrije oefeningen ad. 2., bewegingen met de beenen genoemd, onder zulk eene vreemde redactie, dat die zonder nadere uitlegging niet te begrijpen zijn. Onder C. Geweeroefeningen noemt men, zonder nadere omschrij ving van de oefeningen zelf, 2 groepen, n.l. a oefeningen met het geweer in beide handen en b oefeningen met het geweer in den aanslag. Welke zijn deze oefeningen? De onderwijzer moet nu maar oefeningen doen uitvoeren naar zijn eigen inzichten. Weet hij welke oefeningen een bepaalde man noodig heeft tot ontwik keling van eene bepaalde groep van spieren? Immers neen. En dan hebben die oefeningen ook niet het minste nut. Ze kunnen daarentegen dikwijls eene zeer verkeerde uitwerking hebben. Velen onder ons zullen zeker wel gehoord hebben van de „Schools for physical culture" die men tegenwoordig in Enge land en Amerika zoo vele telt, van de verschillende systemen voor ontwikkeling van het lichaam, o.a. van Sandow, Mc Fad- den, Mc Fellan, Müller enz. enz. Deze personen hebben een bepaalde studie gemaakt van de wijze waarop de spieren ontwikkeld kunnen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 253