242 Waai om nu niet in den geest van een dezer systemen voor schriften te ontwerpeninderdaad, het werken volgens hunne methode zal meer vruchten afwerpen dan het doelloos hangen aan rekstok of ringen. De oefeningen aan de werktuigen moeten uitsluitend bestemd zijn voor de lichamelijk reeds goed ontwikkelde manschappen. Eenige jaren geleden werd door iemand in het I.M.T. aange raden om enkele „Sandow's physical developers" aan te koopen ten behoeve van het gymnastiekonderwijs. Dit is niet noodig, maai de oefeningen zonder werktuigen, die voorgeschreven wor den, moeten ook goed en met alle ernst uitgevoerd worden en eiken dag minstens een half uur. Dit laatste zal wel veel tegenwerking ondervinden, met het oog op de uitrukkende diensten. Zeer aanbevelenswaardig is ook het werkje van S. van Aken. Volksfeesten, waarin oefeningen vermeld staan, die reeds in het Holl. voorschrift voor de gymnastiek opgenomen zijn, o. a. kogel en steenwerpen, balwerpen, speerwerpen, het werpen met den hamer, gewichten tillen, enz. enz. Men zou eens zien met hoeveel ambitie aan deze oefeningen wordt deelgenomen. Ook het voetbalspel moet opgenomen worden onder de gym nastische oefeningen. Ik heb hier eene sportvereeniging opgericht, waarbij al de bovengenoemde oefeningen beoefend worden. De opkomst is altijd zeer trouw en iedereen vindt de oefeningen aangenaam en afwisselend 1). Maar om de gymnastiek en het schermen be hoorlijk te kunnen onderwijzen, hebben wij 'in de eerste plaats goed onderlegde onderwijzers noodig, die volkomen berekend zijn voor hun taak, en ten tweede een grooter aantal dan wij tot nu toe hebben. Eén onderwijzer voor gymnastiek en schermen per bataljon, zooals zooveel voorkomt, is natuurlijk veel te weinig, dat be grijpt een ieder. 1). Ik voeg hier echter bij dat de leden der vereeniging bijna allen goede gymnasten Zijn. De enkele minder geoeferden en ongeoefenden zijn in afzonderlijke klassen inge deeld. Met hen norden voornamelijk oefeningen zonder werktuigen gedaan om gewrioh- ten en spieren los en de lichamen lenig te maken

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 254