243 Waarom niet aan een der Kaderscholen te verbinden een school tot opleiding van onderwijzers in gymnastiek en schermen, onder deskundige leiding (een gediplomeerd leeraar i/d gymnas tiek en eenige meesters op alle wapens). Ja, het kost geld, dat is zoo, maar het komt de opleiding van den troep ten goede. In Holland hebben wij wèl zoo iets, in Indië schijnt het niet noodig te worden geacht. Ieder weet hoe min de algemeene physieke toestand is bij de militairen van inlandschen landaard en toch wordt er heel wei nig gedaan om daarin verbetering te brengen. Wat voor bijzonders b.v. wordt er gedaan om de armspieren van de minder ontwikkelden te versterken, opdat wij in het algemeen betere schietuitkomsten mogen verwachten? Immers niet veel meer dan eene enkele keer in de week een paar onnoozele aanslag- of gymnastische oefeningen met het geweer, die veelal slap en lamlendig gaan, omdat het nut ervan door het kader en de officieren over het algemeen niet wordt ingezien. De binnendiensten zijn zoo criant vervelend, omdat zij geheel verkeerd ingericht zijn. Welke bijzondere oefeningen worden er gehouden in het gaan en loopen om de „Ausdauer" van de menschen te verhoogen Laten wij wedstrijden organiseeren, zooals dat in Europage beurt; eerst van de manschappen tegen elkaar, later van de eene compagnie tegen de andere. „Training" dat is het wat wij noodig hebben. Gewoonlijk wordt meer aandacht geschonken aan het gymnastiseeren van de gevorderden, dan dat wij trachten bij de anderen den lust op te wekken om zich ook eens in te spannen. Laat ons hopen, dat hierin verandering moge komen, al is het ook ten koste van één of twee velddienstoefeningen per week- Er kunnen er dan toch nog genoeg gehouden worden. G. Radeksma. I. M. T. 19015. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 255