245 De Afdeelingscommandant heeft hierop van advies te dienen de Chef van het Wapen heslist. Op het Afdeelingsbureau worden nu de aanspraken van de candidaten, op de voordrachten voorkomende, getoetst aan de bestaande bepalingenin de extracten Strafhoek wordt nagezien of het gedrag van den candidaat een zoodanige gunst als opne ming in het aanbevelingsregister wel rechtvaardigt; kortom, er wordt gewikt en gewogen, hetgeen de Korpscommandant trou wens óók al gedaan heeft; de overwegingen en het advies wor den in elkaar gezet en in de daarvoor bestemde rubriek bekend gesteld. Nu gaan de voordrachten naar- den Chef van het Wapen der Infanterie en daar heeft hetzelfde plaats, alleen wordt in plaats van geadviseerd, beschikt. De Chef houdt een exemplaar van den voordrachtstaat aan en zendt een tweede aan den Afdeelingscommandant terug; deze zendt het ter kennisneming aan den Korpskommandant en ont vangt het van den laatste, voor gezien geteekend, terug. Welk nuttig werk heeft in deze materie de Afdeelingscom mandant nu verricht? Hij heeft alles nageplozen, alles rijpelijk overwogen, gezegd hoe hij over het geval denkt, doch al deze arbeid ontlast den Chef, die te beslissen heeft, niet van eenige verantwoordelijkheid ten aanzien van zijne beschikking, noch van eenigen arbeid om tot die beschikking te komen. Is bij de beschikking tegen de bestaande bepalingen gezondigd, de Wapenchef kan nimmer als verontschuldiging doen gelden, dat de Afdeelingscommandant het stuk reeds had nagezien. De Afdeelingscommandant heeft dus feitelijk als zoogenaamd nuttig werk alleen zijn persoonlijke meening in de voordracht- aangelegenheid medegedeeld; de Wapenchef evenwel behoeft daar mede geen rekening te houden, hetgeen de practijk trouwens uitwijst. Nog onlangs kwam, ondanks een gunstig advies van den Af deelingscommandant voor opneming in het aanbevelingsregister voor korporaal- staftamboer of hoornblazer of een dergelijke be trekking van weinig beteekenis, de beschikking van den Wapen chef: „Niet opgenomen wegens minder gunstig gedrag".

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 257