247 Indien bij de voordracht niet tegen de bepalingen gezondigd wordt, is elk advies een subjectieve meening die, voor wat den Afdeelingscomnrandant aangaat, aan diens functie geen meerdere waarde ontleent. Het is aannemelijk dat de Gouverneur-Generaal in deze wel waarde hecht aan het oordeel van den commandant van het Le ger, maar evenzeer is aan te nemen dat de meening van kolo nel of luitenant-kolonel A., die toevallig commandant of waar nemend commandant der le Militaire Afdeeling is, op Zijne Ex cellentie maar weinig indruk zal maken. Voor de overweging of in het voorstel tegen de bepalingen is gezondigd, is het toch voldoende dat één lichaam, i. c. het Departement van Oorlog tegenover den Gouverneur-Generaal verantwoordelijk controle uitoefent, temeer daar de verifica tie door den Afdeelingscomnrandant het Departement van Oor- og toch in geenen deele van de verantwoordelijkheid in deze ontheft. Ook de tijd, aan deze verificatie te besteden, kan beter benut worden, terwijl, in aanmerking genomen het zeer geheime ka rakter van deze voorstellen, ook den bureau-officier, belast met de geheime schrifturen, het invullen van de adviesrubriek be spaard kon worden. Uit het bovenstaande moge de lezer ontwaren dat op een Afdeelingsbureau nog al eens arbeid wordt verricht, die gevoe gelijk achterwege gelaten zou kunnen worden, arbeid dien men monnikenwerk zou kunnen noemen, ware het niet dat onder dit laatste wordt verstaan werk, dat geheel nutteloos, doch ten minste niet schadelijk is, iets wat men, in verband met het meerdere schrijfwerk bij de korpsbureaux te verrichten, van het onnoodige bureauwerk nog niet zoo grif constateeren kan. Om hieraan een einde te maken, zou van het volgende beginsel moeten worden uitgegaan. „Tenzij het advies van den Afdeelingscommandant aan diens „functie waarde ontleent, behooren alle aangelegenheden van „administratieven aard rechtstreeks behandeld te worden tus- „schen Korpscommandanten en Wapenchef, of tusschen Plaatse-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 259