249 bezit is van de Ministerieele toelichtingen, i.e. de stamboekbe heerder van het Departement van oorlog. Het verzoek moet dus toch worden doorgezonden, maar voorzien van consideratie en advies, hetgeen de zaken ophoudt en geen nuttig effect heeft, omdat uit den aard der zaak het ovei eene dergelijke aangelegenheid te verspreiden licht aan de Ministerieele toelichtingen ontstoken moet worden. Alvorens thans een overzicht te geven van de verschillende aangelegenheden, bij welker behandeling de tusschenkomst van den Afdeelingscommandant onnoodig voorkomt, wil ik nog terloops een zaak te berde brengen, waarbij van dien ambtsbekleeder consideratiën en advies verlangd worden, hoewel bijna a priori is aan te nemen dat, uit gebrek aan zaakkennis, deze beschouwin gen en raad kant noch wal zullen raken. Ik bedoel de aangelegenheden, op de Stafmuziek betrekking hebbende, en wel dezulke, waarbij voor de beoordeeling een zekere mate van muzikaliteit wordt vereischt of, indien deze niet aan wezig is, althans het bewustzijn van onbevoegdheid en in verband daarmede de-trouwens goedaardige—abnegatie om recht te laten wedervaren aan de meeningen van den deskundige, ook al is deze van lageren rang. Het maakt toch een eigenaardigen indruk iemand, die nu een maal geen muzikalen aanleg heeft en van wien men hetappie- cieeren moet dat hij eenige—volstrekt niet alle—signalen uit de Tamboers- en Hoornblazersschool uit elkaar kan houden, met overtuiging een gevestigde meening over muzikale kwesties, als daar zijn eischen aan instrumenten te stellen, het beoordeelen in hoeverre arrangementen nuttig of noodig zijn en dergelijke meer, te hooren verkondigen; intusschen, het bekend stellen van advies is nu eenmaal aan de betrekking verbonden, dus woidt het gegeven, hoewel bekennen dat men van de zaak geen vei- stand heeft, eenvoudiger zou zijn. Men stelt zich in den regel dan maar op het standpunt dat de kapelmeester onderofficier is en dus maar te doen heeft wat hem door hoogerhand gelast wordt, terwijl een enkele maal de bevoegd heid van adviseeren ontleend wordt aan het feit, dat men indertijd als luitenant-adjudant met de bataljonsmuziek is belast geweest.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 261