251 lie. Aanvragen Algemeene- en Dag Orders; 12e. Munitielivretten en begrootingen; 13e. Militaire Strafgevangenis (bijvoorbeeld voorstellen tot in deeling van hen wier straftijd komt te expireeren, gratievoor drachten en verzoeken, enz.) 14e. Militaire School; 15e. De Kaderschool. Omtrent deze inrichting het volgende De toelating tot de kaderscholen en de bevordering zou ik op andere wijze geregeld willen zien. Na de jongste wijzigingen is de feitelijke toestand deze le. Bij de korpsen kan examen voor een hoogeren graad worden afgenomen 2e. Op de beide kaderscholen kunnen degenen geplaatst wor den voor wie een opleiding aldaar noodzakelijk is, om het examen voor een hoogeren graad met succes te kunnen afleggen 3e. De aanstelling tot een hoogeren graad geschiedt thans niet door de twee autoriteiten, daarvoor in dea.o. aangewezen, nl. de cdtn. der le en 2e Mil. Afd., in welker afdeeling een kader- school is gelegen, maar alleen door den commandant der 2e Militaire Afdeeling die de beide bestaande aanbevelingsregisters daarvoor als 't ware tot één vereenigt 1). Nu bij de korpsen examen voor hoogeren graad kan worden afgenomen, zal binnen korten tijd het aantal leerlingen aan de kaderscholen wel zóó aanzienlijk verminderen, dat met ééne dergelijke inrichting zal kunnen worden volstaan. Dat deze vermindering van leerlingen zal plaats hebben, is gebaseerd op de overweging dat de korps commandanten zich bij de beoordeeling van de geschiktheid der candidaten op het mijns inziens eenige zuivere standpunt zullen plaatsen, door zich de vraag te stellen: „Wil ik dien man in een hoogeren graad bij mijn korps hebben, ja of neen' luit het antwoord ja, dan gebieden de eischen van de practijk om te trachten den man in het aanbevelingsregister op te nemen; immers de practische bruikbaarheid moet den doorslag geven en niet het aantal punten op een examen behaald. l) Deze regeling is door den Wapenchef getroffen, omdat gebleken was dat aanstellingen volgens twee aanbevelingsregisters ongelijke kansen voor bevordering van de candidaten uit de beide aanstellingsrayons opleverden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 263