253 Zijn er, die meenen dat ik te ver ga en dat alles lang zon gemakkelijk niet gaat als ik mij dat voorstel, ik zal mij gaarne laten overtuigen, maar onder beding van houtsnijdende argumen ten en met vriendelijke afwijzing van breede gebaren, waarmede men wel eens een plaatselijk (doch dikwerf zeer tijdelijk) succes kan hebben, maar waarmede men op waarneming en nadenken gegronde overtuigingen niet aan het wankelen brengt. Ik geef dadelijk toe dat het werk aan het Departement van Oorlog door sommige der vermelde bezuinigingen eenigermate vermeerderd zal worden, in zooverre dat het aantal kanalen, waardoor de bescheiden het Departement van Oorlog bereiken, grooter zal worden; in plaats van een gedeeltelijk totaliseeren van statistieke gegevens door afdeelings- en gewestelijk mili taire commandanten zal men aan het Departement van Oorlog zelf alles moeten totaliseeren, maar dit eischt toch alleen maar een weinig meer arbeid van hoogst eenvoudigen aard, voor de betrokken personen aan het Departement van Oorlog van weinig beteekenis. Ik vestig er de aandacht op, dat hetgeen door mij beoogd wordt van zuiver technischen aard is en met centralisatie en decentralisatie niet in verband staat. Van beperking van de be voegdheid van den afdeelingscommandant, om in eenige tot zijne competentie behoorende zaak een beslissing te nemen, is geen sprake. Misschien zal men in verband met wenschelijke decentralisatie het brigade-verband tegen mijne voorstellen willen uitspelen. Mijn antwoord hierop is: toekomstmuziek en in lengte van jaren een fictie. Men leide hieruit vooral niet af dat ik niets voor een indee ling in brigades voel; integendeel. Aan de uitvoering van dat denkbeeld zijn echter groote be zwaren verbonden, niet het minst van financieelen aard, bezwa ren die in de eerstkomende tijden niet uit den weg zijn te ruimen. Zoolang de troepen gedisloqueerd blijven als thans—en waar is het geld om daarin verandering te brengen hebben en houden we slechts één brigade, onder onmiddellijk en persoonlijk be vel van haren commandant, thans gelegerd te Weltevreden en

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 265