- 264 detachement aan de Tala-monding, dat vele gewapendon op vlotten de rivier waren afgezakt, doch aanraking met een vijand werd niet verkre gen. De radja's gaven voor daarvan niets te weten. Gedurende Dece nber vertoonden zich herhaaldelijk Bergalfoeren inde nabijheid van het bivak te Honitetoe. Beschieting van wegwerkers en hunne dekking, van opnemers en transporten waren aan de orde van den dag; langs den weg Kairatoe-Honitetoe werden de boomen grootendeels omgekapt; in weerwil van het uitzenden van vele patrouilles en het leg gen van hinderlagen, gelukte het niet den vijand bijzondere verliezen toe te brengen. Slechts gelukte het den 12en December om in de negeri lama van Honitetoe een bende van 20 man te overvallen, die zich echter in de ravijnen spoedig aan vervolging wist te onttrekken. Hoewel later van belangrijke verliezen gesproken werd, was het niet mogelijk geweest ook maar één gewonde in handen te krijgen. Intusschen was den 9en December de mobiele colonne van het 1.3e ba taljon met 250 dwangarbeiders, die reeds den 26en November te Kairatoe vereenigd was, in haar geheel te Honitetoe verzameld. Den lien d. a. v. uitgerukt, stuitte zij op eene vijandelijke stelling ten Wvan de Tala, N. O. van Imahatai. Met verlies van vijf gewonden onzerzijds werd de kampong genomen; de vijand had echter nog gelegenheid om de huizen in brand te steken, zoodoende belettende, dat de colonne haar als bivak plaats zou benutten. Daarop werd naar Honitetoe teruggekeerd om van daaruit ever Roemberoe den 14en December opnieuw naar Hoekoeina op te rukken. Reeds den tweeden dag werd de colonne vrij hevig beschoten, waarbij de tolk sneuvelde en de gids gewond werd. Zonder verderen te genstand werd Hoekoeina bereikt, waar de troep door het hoofd ontvangen en in de negeri lama onder dak gebracht werd. Later bleek het, dat do gewapende mannelijke bevolking naar Roemahsoal was gegaan, denkende dat onze troepen daarheen waren opgerukt. Veel succes was dus met het binnenrukken van Hoekoeina niet bereikt. Den 22en December werd langs eenen anderen weg de terugmarsch aan vaard; door zeer zwaar met diepe ravijnen doorsneden terrein marcheerendo, werd de troep telkens beschoten, welk vuur ons een verlies van twee gewon den berokkende. Den 25en d. a. v. was de colonne te Honitetoe terug. Aldaar werden onmiddellijk voorbereidingen getroffen tot een nieuwen grooten tocht naar Hoekoeina, doch nu van af de Tala-monding. Hoewel overigens in December steeds zonder succes veel patrouille werd geloopen, scheen het toch, dat de bevolking aan de kust begon in te zien, dat het gouvernement langzamerhand de macht in handen kreeg, blijkende uit het beter opvolgen der bevelen, o. a. in zake wegwerken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 276