15 Yan min of meer twijfelachtige waarde zijn de getallen, die men in enkele boeken vermeld vindt omtrent de uiterste afme tingen en het gewicht van de korrels. Twijfelachtig, 'omdat een zelfde variëteit, onder normale om standigheden, van een bepaalde afmeting, een volgend jaar, bv. door ongunstige klimatologische invloeden, een geheel ander voor komen kan hebben. Prof. Körnicke 1) heeft, ons inziens, bij de indeeling van de gewone rijst in 2 groepen, t. w. de gewone of groote, en de kleine rijst, de hiervermelde omstandigheid te veel uit het oog ver loren; hij verdeelt de rijst, naar de lengte-afmeting, in groote rijst, die een korrellengte heeft van 5—7 m.M.en kleine met een lengte van 4 m.M. In „Getreide und Hülsenfrüchte" worden voor de beste Java- rijst, zooals deze in Europa wordt aangevoerd, de volgende af metingen vermeld. Ie kwaliteit (Ia of Tafel) 2) lang 6 6.5 m.M. breed 22.5 dik 2.7-3 Voor het korrelgewicht van 100 korrels wordt opgegeven 2.03 2.09 gram. Van meer waarde dan de afmeting, is o. i. een opgave van het korrelgewicht- als algemeene regel geldt namelijk, dat bij dezelfde afkomst, kleur en droogte, de zwaarste korrels de beste zijn; om inférieure soorten te onderkentien is het geringe korrelge wicht eene aanwijzing, indien de minderwaardigheid al niet mocht blijken uit een slechte kleur. Het maatgewicht kan, zooals van zelf spreekt, nooit een factor 1) Handbuch des Getreide-baues van Prof. dr. T. Körnicke und dr. Hugo Werner. 2) In den Europeeschen handel gebruikt men naar de kwaliteit de volgende namen. In Holland en België h, overige Europa voor JavaTafel Ia voor de andere soortenVoorloop. Voor alle soorten: ff. Tafel (fijnste). Breuk. De voornaamste eigenschappen, waarop bij deze classificatie wordt gelet, zijngrootte van de korrel, droogte, hardheid, graad van afwerking. Tafel Ila Ordinair. Halve. Breuk. Tafel. Middel. Korte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 27