16 vormen ter beoordeeling van de kwaliteit; breuken kleine kor rels zullen juist de zwaarste maten opleveren, terwijl de groote korrels, bij overigens gelijke eigenschappen, toch in het algemeen de beste zullen zijn. Gaan we thans over tot beschrijving van enkele der voornaam ste Javarijsttypen, dan zouden we met recht als aanhef kunnen bezigen: Jetzt wird's mir von alledem so dumm, als ging mir ein Mühlrad im Kopfe herum. Een ervaren fabrikant (rijstpellerdie ons op enkele punten zoo welwillend met zijn inlichtingen heeft terzijde gestaan, verklaarde zich in deze incompetent, wel zag hij en voelde hij volgens zijn beweren, bij intuïtie, met welke rijsttype hij zoo dagelijks te doen had, maar deze kleine verschillen onder woorden te brengen was hem niet mogelijk, evenmin als hij zich in staat achtte om te beschrijven, hoe hij twee veel op elkaar gelijkende broers van elkaar onderscheidde. Maar terzake, we zeiden het reeds, eene nauwkeurige beschrij ving van de verschillende typen ligt buiten ons bereik, bepalen we ons tot de opsomming van enkele algemeenheden. De meest gezochte en hoogst genoteerde rijst is die, afkomstig uit de residentie Tjeribon, waar we als meest bekend, het In- dramajoe en Kandanghauer type aantreffen. Indramajoe. Kandanghauer. De Tjeribonrijst, feitelijk Carolina, heeft een grove, volle, glanzende, wit-gele korrel, die bij doorgezet pelproces geheel wit kan worden. Yan de Tjeribon-typen hebben Indramajoe-West en Kandang hauer de mooist gelijkmatige korrel, jammer dat deze soorten door Chineesche opkoopers veelal met Pamanoekan en Krawang wordt vermengd, die het nadeel bezitten, dat ze zeer spoedig door den klander worden aangetast. De in de Preanger verbouwde rijst wordt voornamelijk uit gevoerd naar Zuid- en Midden- Java; voor den handel wordt slechts gebruik gemaakt van Tjiandjoer-rijst. De Preanger rijst heeft een middelmatig dikke korrel, melk wit met sterk afstekend wit buikje; hier endaar vertoont zich een roode korrel (de Tjimahi-rijst is overheerschend rood); de rijst blijft betrekkelijk lang voor klanders gevrijwaard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 28