287 Ten 2 u. 15 n.m. ontving de bevelhebber door tusschenkomst van den postcommandant te Lam-Djamoe het volgende bericht. 1 u. 45 n.m. liniecommandant meldt: „Colonne G-lé Taroempas 1 u. 45 n.m. teruggekeerd, geen „tegenstand. Van den troep van het le garnizoensbataljon „1 Eur. fuselier en 1 dwangarbeider gewond, van de colonne „Thomson 1 Eur. fus. gewond, 1 Atjeher werd gedood en 1 ge- „wond Troepen keeren per extra trein terug". De taak der colonne Stemfoort voor den 5den Juni hebben we boven reeds vermeld. Ten 2 u. v.m. marcheerden uit het bivak Lam-Baroe-Zuid af: 10 brigades marechaussee onder den kapitein Jhr. Graafland, waaraan de 4e compagnie van het 3e Bataljon was toegevoegd. De opdracht luidde „door den Blang Kalapas naar Lam-Pagar „marcheeren en daar verbinding zoeken met de colonne van „Heutsz." De commandant van het 6e Bataljon zond bij het aanbreken van den dag het peloton cavalerie naar Tandjong om die kam pong, alsmede Koeh, Lam-Tjoe, Tjili en Pasar Kedebiëng te ver kennen en daar te blijven tot Tandjong door een peloton infan terie zou zijn bezet. Nergens werd een vijand gezien. Ten 7 u. keerde het peloton cavalerie in Lam-Poelau terug. Een uur later naar Lam-Pisang gezonden, trof zij daar de colonne Thomson reeds aan, die ingevolge den haar den dag te voren gegeven last, tegen 8 u. van Lam-Djamoe derwaarts was gemarcheerd en daar tot beveiliging van hare positie in de ran den van den kampong een viertal veldwachten had uitgezet. De luitenant Happé deelde den commandant van het 6e Ba taljon zijne bevinding mede. Deze, van meening dat de cavalerie te Lam-Poelau van geen nut meer was, droeg den pelotonscom mandant op, zich met zijn ruiters ter beschikking van den co lonnecommandant in Lam-Baroe-Zuid te stellen; het peloton zag echter geen kans door de moerassige sawah heen te komen en bleef tot 2 u. n.m. te Lam-Poelau, om zich toen bij het andere aan te sluiten, dat langs den voet van het gebergte marcheerde en naar Koeta-Radja terugkeerde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 299