17 De Buitenzorgschevan zeer goede hoedanigheid, komt vrijwel met de Preanger overeen, de kleur is echter iets grauw. De Chineesche handelaren zijn er steeds op uit om deze rijst met de mindere Krawang- Bekasi- of Bantam te vermengen. Yoor er varen practici is de Buitenzorgsche van de Krawang gemakke lijk te onderscheiden, de eerste is melkwit met sterk afstekend buikje, de laatste glaswit met weinig buikje. De Bekasirijst is gelijk aan de Preanger, maar vertoont veel gele korrels. In de omstreken van Batavia en Tangerang wordt bijna uit sluitend padi-tjerèh verbouwd. De Tangerangsche tjerèh is zelfs tot in de kern rood, wordt dan ook veel in de arakstokerijen verwerkt, of als paardenvoedsel verkocht. Alleen de landen Karang-Serang, Kramat en Maoek maken eene uitzondering, hier verbouwt men een uitstekende Carolina- rijst, die als K.S. in den handel komt. Ze zijn dadelijk te herkennen aan de groote volle korrel (7— m.M.), van daar dat de vermenging met ds kleinere Sevang of Bangkalan gemakkelijk aan te wijzen is. De jaarlijksche opbrengst der drie landen is 15000 picol rijst; toch wordt er heel wat meer dan 15000 picol K.S. ver handeld. Commentaar overbodig De Bantamnjst wordt veel naar Banka en Palembang uitge voerd, alleen de Tjiomas uit de afdeeling Pandeglang wordt naar Europa uitgevoerd. De Siamrijst. Yan alle uitheemsche rijstsoorten is de Siamrijst het best te herkennen aan haar langgerekte, smalle, staafvormige korrels. Men onderscheidt in Siam twee hoofdtypen. a. Nau-mang of veldrijst, b. Nasueu of tuinrijst. De veldrijst wordt eenvoudig met de hand uitgezaaid, de plant blijft gedurende den geheelen groeitijd op dezelfde plaats staan; bij de tuinrijst daarentegen worden de op afzonderlijke bedden gekweekte jonge plantjes op een zeker oogenblik op de velden uitgepoot. De veldrijst wordt voornamelijk verbouwd in de vlak ten van Aguthia, Nopbury en Soupan, de tuinrijst in de lage delta's en langs de riviermonden. Evenals in Nederlandsch-Indië Dl. IX, 1905. 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 29