295 „bij urgentie tot den bovenbedoelden maatregel mag worden over gegaan". Bij het lezen van deze toelichting dringt zich vanzelf de vraag op, of en zoo ja op welke wijze—men tot nog toe aan het door den minister bedoelde bezwaar was te gemoet gekomen. Van af het in werking treden der Indische Comptabiliteitswet heeft er verschil van meening bestaan over het al dan niet rechtmatige van het aan comptabelen opleggen van vergoedin gen door administratieve autoriteiten. Zoo werden bij artikel 2 van het Gouvernementsbesluit van 16 October 1871 (Bijblad no. 2508) de chefs der departementen van algemeen bestuur en de hoofden van gewestelijk bestuur op en buiten Java en Madoera aangeschreven, zich te onthou den van het opleggen van vergoedingen aan comptabelen, aan gezien zij daardoor traden in de attributen der Algemeene Re kenkamer. De toenmalige minister van koloniën van Bosse kon zich met deze zienswijze niet vereenigen, zooals bleek uit zijne dépêche van 6 Maart 1872 No 23/373 (Bijblad no. 2589). De juistheid van de beslissing van den Gouverneur-Generaal werd daarin door hem in twijfel getrokken en wel voorname lijk, omdat 's lands belang er door geschaad zou worden, als- niet onmiddellijk na ontdekking van een te kort, het bedrag der vergoeding door de administratieve autoriteit werd bepaald en van den comptabele werd ingevorderd. Voorts was de minister van oordeel dat, aangezien geen en kele bepaling van de Comptabiliteitswet of van de Instructie- der Algemeene Rekenkamer de bevoegdheid van de adminis tratieve autoriteiten tot het opleggen van vergoedingen uitsloot, deze ook niet in strijd kon zijn met de bevoegdheid, welke der Algemeene Rekenkamer is toegekend. Deze dépêche miste hare uitwerking niet. Bij Gouvernements besluit van 1 Mei 1872 (Bijblad no. 2589) werd het in het jaar te voren uitgevaardigd verbod ingetrokken en werden de chefs van departementen van algemeen bestuur en de hoofden van gewestelijk bestuur uitdrukkelijk gemachtigd om, zonder de beslissing van de Algemeene Rekenkamer af te wachten,.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 307