18 onderscheidt men ook vroege- middel-en late rijst; een eigenaar digheid van de Siameezen bestaat evenwel hierin, dat ze, zoo wel bij de veld- als bij de tuinrijst, de drie soorten tegelijk op één zelfde land uitzaaien. De vroege rijst, die de minste oogst oplevert, wordt geoogst in September-October, de middel soort in December, de late tegen half Januari. De grootste en zwaarste korrels worden aan getroffen onder de laatrijpende tuinrijst. De tuinrijst heeft de volgende afmetingen: lang 6 —7, breed 1.51.8, dik 2 m.M. Korrelgewicht 1.63 gr. per 100 korrels. De korrels van de beste tuinrijst zijn glazig, zeer hard en gelijken uiterlijk zeer veel op witte wasbij mindere kwaliteiten wordt de kleur iets geel en komt veel meer breuk voor. De korrels van de veldrijst zijn iets smaller en dunner, afme tingen: lang 6, breed 1.5, dik 2 m.M. Onder de overigens glazige, komen veel melige korrels voor; de kleur is rood of wit. Het korrelgewicht bedraagt 1.75 gr. per 100 stuks. De voor uitvoer bestemde rijst wordt machinaal gepeld. Rijst- pellerijen vindt men in alle centra van rijstcultuur. Soms wordt vóór het pellen, teneinde het proces te vergemakkelijken, de gaba eerst in waterdamp van 100° gebracht, na een poosje de waterdamp verwijderd, de gaba kunstmatig gedroogd en vervolgens gepeld. De nu verkregen rijst (boiled rice) zou elastischer en meer doorschijnend zijn, terwijl ze beter bewaard zou kunnen worden. De Siameezen zeggen dat deze „boiled rice", wanneer ze eerst een jaar is opbewaard, veel beter verteerbaar is. Volgens ingewonnen informaties wordt het meerendeel der uit gevoerde rijst gepeld door middel van „Huilers" (waarover later). Ha de Huiler te hebben verlaten, ondergaat de rijst geen bewer king meer, behalve de beste witte soorten, die, om ze min of meer glanzend te maken, door een of meer trechters van schape- vel gaan. De uitvoer heeft voornamelijk plaats van uit Bangkok, met overscheep te Singapore. Het is in Siam (Bangkok) geen ge woonte om rijst op monster te verkoopen. Usance is, dat ge leverd wordt „fair average quality of the season at time of ship ment." Eene lading rijst, vergezeld van een certificaat getee- kend door twee kooplieden (indien verlangd, benoemd door den

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 30