302 De korting vangt niet aan zoolang inhouding plaats vindt voor voorschot op traktement, terwijl venduschulden den voor rang hebben. Bij Gouv. Besl. van 9 Juli 1898 No. Ill (Stbld. No. 210) zijn verder voorschriften uitgevaardigd, betreffende „compensatie met betrekking tot schalden aan den lande der niet militaire Euro- peesche landsdienaren en van alle gewezen Europeesche lands dienaren." Onder deze schulden zijn ook begrepen de ingevolge artikel 90 der comptabiliteitswet aan comptabelen voorloopig opgelegde vergoedingen. Deze voorschriften wijken in zooverre af van die, voorkomende in het bijvoegsel der korps-instructie, dat daarbij als grens voor de inhouding van 1j3 of 1ji van het maandelijksch inkomen niet f 300.doch een bedrag van ƒ200.—na aftrek der verplichte contributiën, is aangegeven. De bevoegdheid aan departements-chefs bij dit besluit toege kend, om met het oog op de financieele omstandigheden van den debiteur, het bedrag der inhouding op minder dan 1/i of 1/3 van het netto inkomen te stellen, was in het algemeen reeds aan deze autoriteiten verleend bij besluiten, opgenomen in de Bij bladen No. 4048 en 5104. Volledigheidshalve vermelden we nog een Gouv. Besluit, op genomen in Bijblad 3597, waarbij de chefs der departementen van algemeen bestuur worden uitgenoodigd, om, ingeval op de rekeningen van comptabelen aanmerkingen worden gemaakt, hetzij door hen, hetzij door de Algemeene Rekenkamer, die ze volgens artikel 36 harer instructie te hunner kennis brengt, te overwegen of er termen zijn tot afschrijving en daartoe c. q. het voorstel te doen. Bij artikel 2 van het Koninklijk Besluit, opgenomen in Staats blad 1901 No. 325, is den Gouverneur-Generaal de bevoegdheid toegekend om ontvreemde of verloren gelden van de rekening der met de bewaring belaste rekenplichtigen te doen afschrijven, wanneer hem gebleken is, dat de ontvreemding of het verlies niet aan hunne schuld of hunne onachtzaamheid is te wijten. Ook regelt de Gouverneur-Generaal, met inachtneming van het zelfde beginsel, de afschrijving wegens bederf, ontvreemding of verlies van goederen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 314