303 Een voorschrift, hoe gehandeld moet worden wanneer door een departements-chef een tekort in kas van een comptabele wordt geconstateerd, wordt aangetroffen in de 4e en 5e alinea van artikel 18 der administratieve voorschriften voor de departe menten van algemeen bestuur betrekkelijk de controle op de lands ontvangsten en uitgaven (Bijblad no. 2814). Daar lezen we „Wanneer tengevolge van het niet als geldig aannemen van „een bewijsstuk, dat naar het oordeel van den departements-chef „niet vatbaar is voor verbetering of vervanging, een tekort in „kas wordt aanwezig geacht en dit niet dadelijk door in kas „storting van het bedrag is gedekt, wordt van de zaak kennis „gegeven aan den Gouv.-Generaal met een voorstel omtrent „den te nemen maatregel. „Hetzelfde geschiedt, wanneer naar het oordeel van den de- „partements-chef te lang wordt gedraald met verbetering of ver- vanging van een bewijsstuk of wanneer kwade trouw wordt „vermoed." Het voorschrift, in dit artikel opgenomen, is verouderd en zal, in verband met artikel 90 der comptabiliteitswet, wijziging behoeven. Gaan we thans na welke bepalingen in de militaire admini stratieve voorschriften en instruction zijn opgenomen, betrek king hebbende op het aan comptabelen opleggen van vergoedingen en in hoeverre deze bepalingen in overeenstemming, dan wel in strijd zijn met de bedoeling en strekking van artikel 90 der comptabiliteitswet en het daaruit voortgevloeide gouvernements besluit van 18 Maart 1901 no. 21 (Bijblad 5574). Het comptabel beheer bij het leger wordt gevoerd overeen komstig de verschillende administratieve instructiën enz., welke in de plaats zijn getreden van het „Herdrukt Reglement van administratie voor de landmacht in Ned.-Indië" met bij behoo- rende tarieven en modellen, vastgesteld bij Gouv. Besluit van 18 April 1863 No. 17, met dien verstande, dat enkele onderdeelen in laatstgenoemd reglement nog niet buiten werking zijn gesteld. De meeste dezer instructiën zijn, met de daarbij behoorende tarieven en modellen, gearresteerd door den Gouverneur-Generaal,

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 315