19 Hollandschen consul), wordt beschouwd werkelijk te voldoen aan den hier genoemden eisch. De uitvoer van Siamrijst bedroeg over 1903:2.395000 picol cargo-rijst (zie blz. 25) 4.848000 witte-rijst, waarvan naar Singapore respectievelijk 325.000 en 2.643000 picol. De regenval is een factor, die in Siam zeer gevoelig op den uitvoer werkt; valt er het eene jaar weinig regen, zoodat de oogst beneden de verwachting blijft, dan zal de uitvoer in het volgende jaar aanzienlijk minder zijn. In Indië bestaat een zeer sterk vooroordeel tegen de uitheem- sche rijst in het algemeen en tegen de Siamrijst in het bijzonder. De inlander beweert, dat na het eten van uitheemsche rijst veel vlugger een gevoel van honger ontstaat, terwijl de Siamrijst daarenboven een wrange smaak (sëpët) zou hebben en bij het kauwen onder de tanden zou knarsen. De Europeaan beschouwt de Siamrijst eenvoudig als minder waardig en gebruikt deze rijstsoort dan ook, met zijn medeweten, zelden of nooit; dat er evenwel menig picol Siamrijst geconsu meerd wordt zonder dat de consument iets van de wrange smaak, het knarsen onder de tanden, of de minderwaardigheid bemerkt, is een feit, dat de meeste rijstmengers (parlevinkers zegt men in Holland) practisch zouden kunnen, maar liever niet zouden willen bewijzen. Het wil ons dan ook voorkomen, dat de ver beelding in deze niet weinig gewicht in de schaal legt en dat misschien het vroeger (thans verlaten) standpunt, n.l. dat de Siam rijst een der hoofdoorzaken van de beri-beri zou zijn, er niet weinig toe heeft bijgedragen, dat deze rijstsoort zoowel onder Europeanen als inlanders in discrediet is geraakt. Rangoon- of Burmahrijst. De van Opper- en Neder-Burmah afkomstige rijst wordt dik wijls onderscheiden naar de havens vanwaar ze wordt uitge voerd, t. w. Rangoon-, Akijab-, Moulmein- en Bassemrijst. De voornaamste uitvoerhaven is Rangoonredenen waarom men meestal hier te lande onder de verzamelnaam Rangoonalle door Burmah uitge voerde rijstsoorten samenvat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 31