312 gelegde vergoeding ten onrechte is betaald, dan heeft terug gave plaats, terwijl in het tegenovergestelde geval, hetgeen reeds voldaan is, in mindering kan strekken van wat, naar luid van 's kamers beslissing, moet worden aangezuiverd. Zal dan, in het geval een gewestelijke dienstchef de voorloo- pige vergoeding heeft opgelegd, de chef van het Departement van Oorlog, de gegrondheid van de door den beheerder geopperde be zwaren erkennend, het besluit van den gewestelijken dienst chef ongedaan kunnen maken? Ik zou deze vraag niet bevestigend durven beantwoorden. De bevoegdheid tot het opleggen van voorloopige vergoeding- is den gewestelijken chefs van wapens en diensten zonder eenig voorbehoud verleend. Is de chef van het Departement van Oorlog van oordeel, dat het opleggen van de voorloopige ver goeding achterwege had kunnen of moeten blijven, dan zal hij den gewestelijken dienstchef in overweging moeten geven het uitgevaardigde belastingbesluit in te trekken. Is deze laatste hiertoe niet genegen, omdat hij de zienswijze van den chef van het Departement van Oorlog niet deelt, dan zal de definitieve beslissing van de Algemeene Rekenkamer omtrent de rekening van den comptabele moeten worden afgewacht. De chef van het departement kan echter, indien hij daartoe termen aanwezig acht, een voorstel aan den Gouverneur-Gene raal doen, om het te kort uit de rekening van den comptabele af te schrijven (zie art. 2 van het Koninklijk besluit, opgenomen in Staatsblad 1901 No. 325). In de Instructie voor het voeren der administratie bij de mili taire ziekeninrichtingen komt in artikel 18, zooals dat artikel luidt na de wijziging ingevolge algemeene order No. 105 van 1900, eene bepaling voor, betreffende het opleggen van vergoedingen. Het artikel zegt: „Voor schaden of tekortkomsten door den administrateur in „het beheer van den hem toegevoegden spijsverzorger ontdekt, „legt hij dezen de vergoeding op. Eveneens is hij bevoegd den „magazijnmeester voorloopigde vergoeding op te leggen voor door „hem ontdekte schade, den Lande toegebracht door tekortkom sten in de onder diens beheer gestelde goederen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 324