313 De wijziging van artikel 18 geschiedde door den Legercom mandant ingevolge machtiging, verkregen bij artikel 2 van het Gouv. Besl. van 24 April 1900 No. 17, en was een gevolg van de aanvulling, welke artikel 20 van dezelfde Instructie, bij even genoemd besluit had ondergaan en welke daarop neerkwam, dat de magazijnmeester, van af 1 Januari 1901, voor het door hem gevoerde beheer rekenplichtig zou zijn aan de Algemeene Re kenkamer. De aanvulling van artikel 20 der „Hospitaalinstructie" moest wel bij Gouv. Besl. geschieden, omdat de Legercommandant niet bevoegd is nieuwe comptabele betrekkingen in het leven te roepen. Welke autoriteiten de aanwijzing van landswege, bedoeld in ai tikel 85 der comptabiliteitswet, kunnen doen, is nergens aan gegeven. In verband met artikel 32 dier wet, zal de bevoegd heid daartoe uitsluitend bij den Gouverneur-Generaal berusten. Het opleggen van vergoeding aan den spijsverzorger, waarvan m artikel 18 der „Hospitaalinstructie" allereerst sprake is, houdt velband met ai tikel 82 der comp. wet. Zoo lang echter aan de laatste alinea van dit artikel nog geene uitvoering was gegeven, mistedeze bepaling wettelijken grondslag. Eerst door het uit vaardigen van het Koninklijk besluit van 1 Maart 1904 No. 25 is, dooi het bepaalde in artikel 12 van dat besluit, aan de be staande voorschriften nopens het opleggen van vergoedingen aan mindere militairen wegens den lande toegebrachte schade, wet telijke sanctie gegeven. Het tweede gedeelte van artikel 18 der Hospitaalinstructie heeft betrekking op het opleggen van voorloopige vergoeding aan den magazijnmeester. Bij de wijziging van artikel 18 is blijkbaar rekening gehouden met artikel 90 der comptabiliteits wet en met het feit, dat de magazijnmeester sedert 1 Januari 1901 behoorde tot de personen, aan wie, voor tekorten in on der hun beheer gestelde goederen, de voorloopige vergoeding kon worden opgelegd. De bevoegdheid, welke hier aan den administrateur wordt toe gekend, is echter in strijd met het Gouv. Besl. van 18 Maart 1901 no. 21 (Bijblad 5574). In artikel zes van dat besluit zijn de autoriteiten aangewezen, die ter verzekering van 's lands belangen bij voldoende gebleken tekort in eenig comptabel

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 325