314 beheer, aan comptabelen voorloopige vergoedingen kunnen op leggen. De administrateurs van militaire hospitalen zijn daar niet genoemd. Artikel 18 zou in verband hiermede zoodanig gewijzigd kun nen worden, dat den administrateur werd opgedragen, telkens als daartoe aanleiding bestaat, aan den gewestelijken intendant een voorstel te doen om aan den magazijnmeester voorloopig de vergoeding op te leggen voor tekortkomsten in de onder diens beheer gestelde goederen. Vergelijken we nu artikel 18 der Instructie voor het voeren der administratie bij de militaire ziekeninrichtingen en arti kel 10 der Instructie voor de gewestelijke intendanten met artikel 104 der regelen voor het materieel beheer, dan valt het op dat, waar laatstgenoemd artikel aan comptabelen vrijheid laat om tegen het opleggen van eene voorloopige vergoeding hunne bezwaren in te brengen, eerstgenoemde artikelen over dit punt het stilzwijgen bewaren. Grond voor eene zoo verschillende behandeling is moeielijk te ontdekken. Ten slotte nog een enkel woord over het opleggen van ver goedingen aan compagniescommandanten, op grond van de ver schillende bepalingen, voorkomende in de Instructiën voor het voeren van de administratie bij korpsen en garnizoenen en bij compagniën en detachementen. Een voorloopig karakter, in den zin van artikel 90 der comptabiliteitswet, dragen die ver goedingen niet. De wet noemt slechts de comptabelen, als de personen aan wie eene voorloopige vergoeding kan worden op gelegd. Hoewel nu de compagniescommandant volgens de letter dei- wet (art. 85) comptabel is, daar hij van landswege belast is met het bewaren en betalen van gelden (gelden ter goede rekening), is hij dit in werkelijkheid niet, daar hij geen verantwoording behoeft af te leggen aan de Algemeene Rekenkamer, doch reken- plichtig is aan den kwartiermeester. Ontstaat door een of andere oorzaak een tekort in de aan den compagniescommandant toevertrouwde gelden ter goede rekening en komt dit aan het licht bij verwisseling van com-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 326