20 De Akyab wordt in Europa veel verhandeld onder den naam van Necranzie- of Arakanrijst, volgens de prijsnoteering wordt ze beschouwd als de minste van de Rangoon-soorten. Over het algemeen wordt de Rangoonrijst in Europa als een middelmatige soort beschouwd. Op de Duitsche markt staan de aangevoerde typen als volgt genoteerd. 1. Java-tafelrijst. 2. Patna. 3. Java-middel en Japan. 4. Goede (Rangoon, Bassein, Moulmein, Necranzie) of Siam (tuin). 5. Geringere Burmah, Saigon of Siam (veld). De prijsnoteering was bv. in 1894: Java 12.522; Japan 11.5— 13, Rangoon (Bassein) 6.75—9.50, Moulmein 7.50—10.50, Arakan 7_9i Siam 5.8—10, Saigon 6.25—7. De Burmahrijst wordt on derscheiden in hardkorrelige, zachtkorrelige en kleefrijst. De hardkorrelige (Natseing) 1) wordt het meest uitgevoerd, de zacht korrelige door het land zelf geconsumeerd, omdat ze beter van smaak zou zijn en bovendien, omdat ze spoediger aan bederf onderhevig is en bij het pelproces te veel breuk geeft, een factor die den prijs vooral op de Europeesche markt ten zeerste drukt. De Natsieng geeft, na de bewerking in de Europeesche pellerij, een korrel die geheel glanzend en doorschijnend is. De Rangoon- en Bassein-soorten zijn harder van korrel dan de Moulmein- en Necranzie-, en beter geschikt om opbewaard te worden. De Rangoonrijst heeft een eivormige korrel, met een sterk schuin toeloopend kiemeinde. De afmetingen zijn: 5—5.5 m.M. lang, 2 m.M. breed en 2.5—3 m.M. dik. De beste soorten worden tot tafelrijst verwerkt (polijsten en sorteeren). De middelmatige hebben een grootendeels glazige korrel, die evenwel in het midden een melige plek vertoont, welke zich tot aan de buikzijde in het verlengde van de kiemgroef voortzet. Meestal treft men echter meerdere korrels aan, die geheel melig 1) Hardkorrelig Nataeing zacht Meedo kleefrijst Koungnijeen. In Burmah schijnen kleefrijst en bergrijat synoniem te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 32