321 Bij gebrek aan deskundigen in haar midden heeft de commissie van rapporteurs in het voorloopig verslag een beetje om de voor lichting der M. v. T. heengepraat; ook eenige kamerleden heb ben bij de debatten dit voorbeeld gevolgd, maar begrijpelijker wijze heeft niemand het nuttig geacht in te gaan tegen een voorstel, gekomen van een Gouverneur-Generaal, krijgsman bij uitnemendheid, en overgenomen door een minister oud-officier, want deze begrooting kan, althans zeker voor dit onderdeel, nog beschouwd worden als vrucht van den arbeid van minister Iden- burg, voorstel dat verbetering vroeg, gepaard aan bezuiniging. En toch, zooals het daar voor mij ligt, komt het mij voor, dat op de bezuiniging wel wat af te dingen is, en vooral dat zij duur gekocht zal worden door ongewenschte gevolgen. De formatie-wijzigingen hebben betrekking op de volgende punten: 1. Aan de garnizoensinfanterie worden Europeesche korpo raals en fuseliers ontnomen, zij worden vervangen door Amboi- neesche onderofficieren en minderen, tot wier encadreering echter 76 Europeesche sergeanten meer bij die troepen ingedeeld zijn. 2. De gevechtswaarde der veldbataljons wordt verhoogd door bij de helft der Inlandsche compagnieën weer (als weleer) Eu ropeesche korporaals in te deelenbij die compagnieën vallen dan alle Inlandsche sergeanten en eenige Inlandsche koporaals weg. 3. Het kader van het strafdetachement te Ngawi ondergaat wijziging en inkrimping. 4. Het garnizoensbataljon van Atjeh en onderhoorigheden zal de te Bajan en Idi gelegerde troepen overnemen van het garnizoensbataljon van Sumatra's Oostkust. 5. Het subsistentenkader van het garnizoensbataljon van Amboina en Ternate zal worden opgeheven. Het streven is bekend om de garnizoensinfanterie uit haar toestand van zeere-beenen-detachementen, waarbij de een her stelling van berri-berri ging zoeken, en de ander deze of gene kwaal van rust-roest opdeed, te wekken tot korpsen van levens lust en levenskracht, die op de buitenbezittingen meer eerbied zullen afdwingen, dan onze in bentengs opgesloten, reconva-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 333